Кламер БГ - Бизнес новини: Битката за милионите от държавните оръжейни доставки продължава (видео)

Битката за милионите от държавните оръжейни доставки продължава (видео)

Бизнес

|
Ср, 08 Юни 2022г. 16:59ч.
Битката за милионите от държавните оръжейни доставки продължава (видео)

Битката за милионите от държавните оръжейни доставки продължава (видео)

Битката за милионите от комисионните при продажбата на оръжия, произведени в държавните военни заводи продължава. Става въпрос за договори за стотици милиони по договори, които е подписало ВМЗ Сопот от началото на годината досега.

От едната страна са старите ръководства на ВМЗ Сопот и "Кинтекс", назначени по времето на служебното правителство на Стефан Янев от министъра на икономиката Даниела Везиева. От другата - новите шефове на "Държавната консолидационна компания" (ДКК), която е принципал на ВМЗ и "Кинтекс" и техните нови ръководства, назначени по времето на вицепремиера и министър на икономиката Корнелия Нинова.

Битката между двата лагера се води от няколко месеца и е на път да ескалира. Днес се проведе протест на работниците от ВМЗ Сопот срещу новото ръководство. Въпреки призива за среща с тях министърът на икономиката Корнелия Нинова не отиде, но обеща скоро да проведе среща със синдикатите.

Докато във ВМЗ протестираха, в София на пресконференция изпълнителният директор на "Държавната консолидационна компания" (ДКК) Смиляна Нитова обяви, че ще сезира прокуратурата за допуснати нарушения в "Кинтекс". Пред сградата на Министерството на икономиката пък чакаше уволненият шеф на "Кинтекс" Александър Михайлов, който зае поста по времето на служебния кабинет на Стефан Янев, за да обори твърденията на новите шефове на ДКК. И двете страни говориха с недомлъвки, представяйки единствено тези факти, които са в тяхна полза.

Проверката на ДКК в "Кинтекс"

Ръководството на ДКК е възложило на новоназначения Съвет на директорите на "Кинтекс" да направи проверка на състоянието на дружеството и да представи доклад.

От него ставало ясно, че са допуснати редица нарушения в управлението на държавното дружество, каза Нитова.

"Всички сключвани договори от "Кинтекс" за последните шест месеца не са докладвани в Съвета на директорите. Следва изводът, че бившият изпълнителен директор Александър Михайлов е управлявал дружеството еднолично, не е спазвал правилата нито на устава на "Кинтекс", нито правилата за работа на Съвета на директорите, нито договора за управление. Той не е уведомявал и ръководството на ДКК за сключваните договори", каза Смиляна Нитова.

В отговор бившият шеф Михайлов отрече да е управлявал еднолично и определи тези твърдения като "пускане на медийни димки".

Печалбата на "Кинтекс" намаляла 17 пъти

Като аргумент за лошото управление на "Кинтекс" Нитова посочи, че печалбата за първото тримесечие на 2022 г. на "Кинтекс" е около 17 пъти по-малка в сравнение с миналогодишната за същия период. Шефката на ДКК не посочи числа, като се позова на търговска тайна, въпреки че това е публична информация.

За първото тримесечие на 2021 г. печалбата на "Кинтекс" е в размер на 12.9 млн. лв. и намалява с близо 8 млн. лв. спрямо година по-рано, показва публикуваният финансов отчет на компанията.

Ако са верни твърденията на Нитова, това означава, че за първото тримесечие на 2022 г. печалбата на "Кинтекс" би трябвало да се е свила на около 760 хил. лв. Това обаче не може да бъде проверено, защото Министерството на икономиката все още не е подало отчетите на ДКК и контролираните от него дружества, сред които е и "Кинтекс", за публикуване в Агенцията за публичните предприятия и контрол, каквото е изискването на закона.

Смиляна Нитова не се ангажира със срок кога ще бъде изпълнено това законово изискване, а вместо това даде уклончивия отговор "в следващите месеци".

За забавянето тя се оправда отново със старото ръководство на "Кинтекс", като заяви, че то единствено от дъщерните дружества, не е представило нито годишния финансов отчет на дружеството, нито отчета за тримесечието до 7 юни.

Александър Михайлов каза, че не са приели в срок финансовия отчет, защото единият от членовете на съвета на директорите бил под карантина заради коронавируса, а друг отсъствал.

Има ли "Кинтекс" договор за 42 млн. евро?

Във връзка с изнесени неистини от бившия шеф на "Кинтекс" Александър Михайлов в редица публични изяви и твърдението му, че е сключил много изгоден договор за дружеството на стойност 42 млн. евро за износ на специална продукция, такъв договор не е намерен в дружеството. Това заявиха Смиляна Нитова, новият председател на Съвета на директорите на "Кинтекс" Анита Великова и заместник-председателят на Съвета на директорите на дружеството Александър Павлов.

"Шокиран съм от това твърдение", каза Александър Михайлов. "Още на 22 март и на 28 март са получени официални възлагателни писма от Министерството на отбраната на африканска държава за подписване на договор за доставка на специална продукция, като крайният срок за сключването на договора беше 30 май", допълни той. Уточни, че е показал възлагателните писма в ефира на Нова телевизия преди време със заличена чувствителна информация.

Александър Михайлов не каза за коя африканска страна става въпрос. Най-вероятно това е Алжир, тъй като през последните години "Кинтекс" доставя оръжие за правителствата на Алжир и Индия, според публичните му отчети.

Уволненият шеф на "Кинтекс" предположи, че или този договор е провален от новото ръководство на "Кинтекс" или най-вероятно е прехвърлен на някой частен оръжеен търговец.

Фрапантен случай с неясен агентски договор

Изпълнителният директор на ДКК представи и "фрапантен случай" с неясен "агентски договор".

"Фрапантен е случаят с агентския договор. Там са платени над половин милион долара за дейност, която е осъществена преди сключването на този договор. Интересно е, че за един ден е сключен договорът, споразумението към него и е представена проформа фактурата от другата страна, а в едноседмичен срок е платена сумата", каза Нитова.

Като друг показателен случай за работата на старото ръководство на "Кинтекс" Нитова посочи, че през същия период има отказ в Египет от представителството на ВМЗ от страна на "Кинтекс" и то е прехвърлено на частната фирма "БИИМ", където Михайлов е бил на ръководна длъжност.

Този скандал се разгоря по времето на министъра на икономиката Даниела Везиева, която в края на 2021 г. смени ръководството на ДКК. Впоследствие бе подписан договора за износ на оръжие, произведено от ВМЗ за Египет с посредничеството на "БИИМ". Тогава Везиева обясняваше това, като нормална и напълно законна процедура.

Михайлов контраатакува с оръжия за Киев

Пред сградата на Министерството на икономиката на импровизирана пресконференция Александър Михайлов контраатакува министъра на икономиката Корнелия Нинова с износ на оръжие за Украйна през посредници в Полша и Румъния.

Той призова компетентните органи да изнесат данни за износа на оръжие от началото на годината, като уточни, че само за Полша стойността е близо 500 млн. лв. По думите на Михайлов се изнасят "точно тези изделия, които се използват в боевете в Украйна, и които отговарят на исканото въоръжение от посланика на Украйна". "Цялата гама артилерийски изстрели между 4 и 20 км - това е основното", допълни Михайлов.

Комисионните, които прибират оръжейните търговци от тези сделки, обикновено се движат между 5 и 10%, но при голямо търсене и къси срокове на доставки може да достигнат и 30 - 40%, твърдят хора от бранша.

Така бившият шеф на "Кинтекс" Александър Михайлов загатна, че битката в момента е за пренасочването на каналите от едни ръце в други на "лесните пари" от комисионните при продажбата на оръжие, произведено от български държавни заводи. Най-странното е, че вместо да се обявят публично финансовите резултати на дружествата и дали те действително работят на загуба, а не на печалба въпреки договорите за милиони оръжейните лобита водят битки през медиите.

Ще има ли пари за заплати във ВМЗ?

В същото време около 3600 работници и служители от ВМЗ Сопот са притеснени дали ще се случи обещаното увеличение на заплатите от 1 юни 2022 г. То е договорено със старото ръководство на ВМЗ и предвижда вдигане на възнагражденията с 200 лв. и още толкова под формата на ваучери за храна.

Шефката на ДКК Смиляна Нитова напомни, че министърът на икономиката Корнелия Нинова е обещала увеличение на заплатите от 1 юни и щом го е обещала, това означава, че ще бъде изпълнено.

На този фон обаче ръководството на ДКК иска ВМЗ да му преведе над 54.8 млн. лв. дивидент за периода 2017 - 2021 г.

"За миналата година ВМЗ има печалба от малко над 1 млн. лв., които сме в готовност да изплатим веднага към държавния бюджет. Това не е направено, защото 2 месеца от ДКК не одобряват финансовия ни отчет", твърди смененото ръководство на ВМЗ.

Те обясняват, че предишните ръководства на ВМЗ не са внасяли дължимия дивидент към бюджета от 2017 г. на база решение на Министерския съвет.

"Към момента ВМЗ дължи на бюджета близо 55 млн. лв. Факт е, че в момента имаме огромно увеличение на подписаните договори, като приходите за годината ни ще надхвърлят половин милиард лева. На тази база предложихме да започнем да погасяваме това задължение, но след като повишим заплащането на работниците и стартираме програма за модернизиране", се казва в позиция на ръководството на дружеството.

В нея се твърди, че е разработена програма за модернизация на дружеството за над 50 млн. лв. Направено било и експертно обследване за повишаване на безопасността. Изчистени са стари задължения на дружеството за над 30 млн. лв.

"Искането за незабавно изплащане на 55 млн. лв. за три месеца, които са натрупани за период от 5 години от стари ръководства, би отложило за неопределен срок вдигането на заплатите на служителите", твърди отстраненото ръководство на ВМЗ.

mediapool.bg