Кламер БГ - Бизнес новини: Аванси, прекупвачи, коли: Какво "изяде" главата на шефа на "Ел Би Булгарикум"

Аванси, прекупвачи, коли: Какво "изяде" главата на шефа на "Ел Би Булгарикум"

Бизнес

|
Четв, 23 Фев 2023г. 09:53ч.
Аванси, прекупвачи, коли: Какво "изяде" главата на шефа на "Ел Би Булгарикум"

Колаж: Mediapool

Държавната компания "Ел Би Булгарикум", която държи лиценза за производство на българско кисело мляко, се оказа арена на битка между различни фракции в ръководството й.

От едната страна е уволненият от поста директор Николай Маринов, член на БСП и поддръжник на президента Румен Радев. От другата е изпълнителният директор на "Държавната консолидационна компания" (ДКК) Венцислав Димитров, зад който стои министърът на икономиката Никола Стоянов, назначен от Радев. ДКК е принципал на "Ел Би Булгарикум", в холдинговата структура са общо 14 държавни дружества.

Цялата сряда - от сутринта до вечерта, двете страни показваха извадки от документи, SMS-и кой да бъде назначен и с кого да се подписват договори за доставка на мляко, обвиняваха се взаимно в нарушения. Войната между тях дотолкова се ожесточи, че шефът на ДКК Венцислав Димитров обяви в ефир, че "Ел Би Булгарикум" е продавала "некачествени продукти".

От взаимните нападки стана ясно, че битката, която се води, е за комисионните, които се прибират от доставчиците на мляко за държавната фирма.

Доскорошният изпълнителен директор на дружеството Николай Маринов твърди, че в средата на януари е получил разпореждане от министъра на икономиката Никола Стоянов да подпише договор с "Милки Груп Био" за доставка на мляко. Това по думите му е станало в кабинета на министъра, след което пристигнала оферта от фирмата, но той отказал. Официална позиция от набедената фирма към момента няма. За 2021 г. тя е най-големият производител и вносител на млечни продукти у нас с оборот от 230 млн. лв., според класацията на "Капитал 100".

От своя страна икономическият министър Никола Стоянов пред бТВ отрече информацията и обяви, че се е видял с Маринов един единствен път в кабинета му по негово настояване.

По същото време на пресконференция в ДКК изпълнителният й директор Венцислав Димитров обвини Маринов в редица нарушения, сред които е сключването на неизгодни договори за доставка на сухо мляко с "Интегрални системи за автоматизация и контрол - И.С.А.К. - БГ" ООД и с "Уайт Голд Трейт", която е регистрирана дни след като Маринов става изпълнителен директор. "Ел Би Булгарикум" плащала на тези фирми по около 1.50 лв. за литър мляко. В същото време българските производители се оплакват, че млякото им се изкупува на цени от 0.90 лв. до 1.15 лв. за литър.

Как започва всичко?

Николай Маринов стана член на Съвета на директорите на "Ел Би Булгарикум" в края на септември 2023 г. без конкурс, след като ДКК увеличава борда на млечната фирма от трима на петима членове. На 27 септември 2022 г. е избран за председател на директорския брод.

През октомври министърът на икономиката обявява конкурс за назначенията в държавното дружество. Така в началото на декември новият борд встъпва в длъжност, а от 1 декември Николай Маринов вече е избран за изпълнителен директор.

Той е изключително активен в медиите. По телевизионни студиа обяснява какви са таксите на "търговските вериги" и как млякото поскъпва от производителя до щанда. Има дори акция с разнасяне на млякото по фирмените магазини, като гради образа на "човек от народа".

По това време - от средата на януари, по думите на икономическия министър Никола Стоянов и на шефа на ДКК Венцислав Димитров, се получават първите сигнали срещу Маринов. Те не са анонимни, а на хора с "40, 50 години стаж" в "Ел Би Булгарикум", по думите на икономическия министър. Той назначава проверка, но тя боксува, защото Николай Маринов отказва да предостави исканите документи.

Маринов твърди, че това не отговаря на исканията и контраатакува с твърдението, че сигналът срещу него е от новия изпълнителен директор на "Ел Би Булгарикум" Владимир Русев, който до преди да поеме поста е бил в борда на дружеството. Русев е бивш депутат от партията на Слави Трифонов "Има такъв народ" в два парламента.

"Г-н Русев е пуснал донос с измислици до Димитров (бел.ред. - шефа на ДКК), като в същото време е гласувал, за това в което ме обвинява. Тоест той сега си осребрява наградата. Това се нарича мафия", каза Николай Маринов.

Според него от края на януари е започнал "непосилен натиск" от страна на ДКК върху него за предоставяне на "всякакви справки със срок от днес до днес", което е нямало как да бъде изпълнено. Въпреки това били изпратени отговори на поставените въпроси, твърди Маринов.

Заяви още, че по настояване на шефа на ДКК е назначил Даниел Петров за финансов директор на "Ел Би Булгарикум" (директор на дирекция ФИДСП е името на длъжността). По думите на Маринов Венцислав Димитров му казал: "считай, че той е моите очи, уши, ръце и крака и всичко ще определя той".

Освен това Димитров го бил накарал да назначи технолог на 70 години като директор по производствената част, на заплата от 5000 лв., която с прослуженото време ставала 6000 лв. Маринов не съобщи неговото име, а от изказването му не стана ясно дали го е назначил.

"Тоест аз ще бъда изпълнителен директор проформа. Те ще определят цени, те ще избират доставчиците, а аз само ще разписвам документите. Искаха аз да съм безгласна буква", каза Николай Маринов. По думите му той отказва и следват проверките според него по доноси, а според министъра - по сигнали.

Да влязат доставчиците

Не е ясно точно кога и как се сменят доставчиците на мляко в "Ел Би Булгарикум", защото нито една от двете страни не разкри пълната картина.

От показаните документи става ясно, че малки количества държавната фирма е купувала от млекопроизводители от района на Видинско, където е производствената й база. Това са "Камелия - Васил Гетов 1" ЕООД, "Про - Агро" ЕООД и "Агро грам" ЕООД. В средата на януари те искат увеличение на изкупните им цени.

От "Камелия - Васил Гетов 1" държавната фирма купува овче мляко на цена от 2.60 лв. за литър, като предложението е да стане 3 лева. От другите две фирми се купува сурово краве мляко на цена от 1.15 лв. за литър, като предложението е цената да стане 1.30 лв. за литър. Даниел Петров се възпротивява на това увеличение, защото е лишено от пазарна логика и изпраща докладна до Маринов с мнение да не се приемат условията на производителите.

Маринов обаче написал "Не! Да се приемат условията" и според него "това ми изяде главата".

Освен това шефът на "Ел Би Булгарикум" сключва договори с две фирми "Уайт Голд Трейд" ООД и "И.С.А.К. -БГ" ЕООД. Договорът с едната е за доставка на 3 милиона литра мляко за срок от 6 месеца на цена от 1.53 лв./л, а с другата е за доставка на 2.5 милиона литра на цена от 1.50 лв./л, каза изпълнителният директор на ДКК Венцислав Димитров. Юрисконсултатът на дружеството Силвия Секулова посочи, че цената на млякото към този момент е 1.10 - 1.15 лв. за литър.

Дружеството "Уайт Голд Трейт" е регистрирано на 6 декември 2022 г. с капитал от 100 лв. Това е 5 дни, след като Николай Маринов става директор. Компанията внася млякото от Унгария. Доставени са четири пратки, като при последната млякото не е било с необходимото качество и е върнато, каза Маринов. Той твърди, че след това фирмата не е доставяла повече мляко.

В същото време Маринов контраатакува, че министърът на икономиката Николай Маринов му е оказал натиск да подпише договор за доставка на мляко с "Милки Груп Био". По думите му ставало въпрос за доставка на 3 цистерни по 25 тона всяка седмица на цена от 1.32 лв./л. Той не изпълнил това нареждане. Маринов твърди още, че млякото, внасяно от "Милки Груп Био" също е от Унгария със същите показания, като това на "Уайт Голд Трейд", които също внасят от там.

Официална позиция от нито един от доставчиците към момента няма. Пред бТВ министърът на икономиката Никола Стоянов отрече твърденията на Маринов и заяви, че "всеки говори каквото му падне". Каза, че се е видял с отстранения шеф веднъж в кабинета си по негово настояване. Поискал да бъде спряна проверката срещу него. Заявил, че подписал договорите с тези фирми по настояване на председателя на Съвета на директорите Невена Петрова и по тази причина и тя е отстранена, обясни министърът на икономиката.

След като разбра, че няма да отстъпя, реши да стане "медиен герой", каза Никола Стоянов, визирайки бившият вече изпълнителен директор Маринов. Неговата първа изява след уволнението беше, че "мафията е победила държавата".

Покупката на автомобилите

Другият спорен момент е покупката на автомобили от ръководството на "Ел Би Булгарикум".

Става въпрос за покупката на една цистерна млековоз и два хладилни камиона. Това е заложено в одобрената от ДКК бизнес програма на "Ел Би Булгарикум". Определеният бюджет е 850 000 лв. без ДДС.

Според Маринов е направено проучване на пазара, проведен е конкурс, получени са оферти от 4 - 5 различни доставчика. Избират този който е дал най-ниска цена и ще достави автомобилите най-бързо - до 1 година. По тази причина парите са преведени авансово и така са "спестени" 150 000 лв. С икономисаните пари "Ел Би Булгарикум" купува две леки коли за дружеството, разказа Маринов.

Шефът на ДКК Венцислав Димитров обаче вижда редица нередности в сделката. Едната е авансовото плащане на колите - над 1 милион лева с ДДС. Другата е, че доставчикът на автомобилите не е официалният вносител на тази марка, не е имало и конкурс. Министърът на икономиката дори твърди, че цената на автомобилите е завишена с 20% и не са направени никакви икономии.

Тук няма яснота кой казва истината, защото нито една от двете страни не показа документи и не посочи марката на автомобилите.

Войната с веригите

Юрисконсултът на "Ел Би Булгарикум" София Секулова обвини Николай Маринов, че е започнал война с търговските вериги с коментарите си за надценки и такси, събирани от хипермаркетите.

Ръководството на ДКК определи като "манипулации" и "пиар акции" твърденията на бившия шеф на "Ел Би Булгарикум", че държавният холдинг лобира в полза на интересите на хипермаркетите и затова твърди, че "мафията е победила държавата".

"Шумът, който се вдигна във връзка с неговите участия, ескалира напрежение във веригите, което неминуемо ще доведе до негативно отношение от тяхна страна към нас производителите. Точно поради тази причина за мен е жалко да слушам подобен род изказвания, които са чисто манипулативни и в тази си връзка манипулацията трябва да бъде преустановена възможно най-бързо", каза Венцислав Димитров в отговор на въпрос на Mediapool.

"Ако трябва на тези търговци, ако щете, да им се поднесат извинения, защото този тип изказвания не са съгласувани със Съвета на директорите на "Ел Би Булгарикум", допълни той.

Продуктите на "Ел Би Булгарикум"

Двете страни в търговската война се сблъскаха и относно качеството на произвежданите продукти от "Ел Би Булгаруким".

Пред бТВ шефът на ДКК Венцислав Димитров обяви, че в държавната млечна компания се е работило с "некачествена суровина".

"Суровината, която беше на склад, дори и за подарък не става, защото вече е дефектирала. И това, че е намалена с 30%, че надали някой би купил (става въпрос за кашкавала - бел. ред.)", каза Венцислав Димитров. На пресконференцията в късния следобед той се поправи и обяви, че в търговската мрежа няма опасни продукти.

Думите му обаче бяха повод бившият шеф на "Ел Би Булгарикум" до го атакува.

"Продуктите на "Ел Би Булгарикум" са еталон за качество... Да излезеш в национален ефир и да кажеш, че са некачествени - това е престъпление и трябва да му се потърси наказателна отговорност", каза Никола Маринов и попита чии интереси защитава шефът на ДКК.

Според него целта е дружеството, което разполага с над 22 милиона лева по сметките си, да бъде фалирано и приватизирано. "Ел Би Булгарикум" е забранителния списък за приватизация и в момента това не може да се случи, защото няма парламент. Преди години обаче имаше такива апетити.

Кой прав, кой крив ще стане ясно в съда. Маринов обяви, че ще оспори отстраняването си от длъжност пред съда и ще сезира компетентните органи за действията на шефа на ДКК. От своя страна същото се заканиха да направят министърът на икономиката Никола Стоянов и шефът на ДКК Венцислав Димитров.

Това не е първият случай на вадене на кирливи ризи в дъщерна компания на ДКК. Преди да стане служебен министър на икономиката, Никола Стоянов беше шеф на директорския борд на ВМЗ Сопот и влезе в остър сблъсък с тогавашния икономически министър и лидер на БСП Корнелия Нинова. Двамата се замеряха с обвинения в нарушения и неизгодни договори, отново с участието на ДКК. Същото напрежение имаше и в оръжейния търговец "Кинтекс".

mediapool.bg