Кламер БГ - Бизнес новини: Бизнесът предупреди за енергиен хаос заради мораториума. Петков: Режим на тока няма да има

Бизнесът предупреди за енергиен хаос заради мораториума. Петков: Режим на тока няма да има

Бизнес

|
Пет, 17 Дек 2021г. 18:27ч.
Бизнесът предупреди за енергиен хаос заради мораториума. Петков: Режим на тока няма да има

Бизнесът предупреди за енергиен хаос заради мораториума. Петков: Режим на тока няма да има

Въпреки негативните отзиви на енергийни специалисти за въведения от парламента мораториум върху цените на тока, парното и водата до 31 март и предупрежденията на бизнеса, че това ще доведе до фалити на дружествата от сектора, до проблеми с доставките и дори съдебни дела срещу страната ни, правителството на Кирил Петков остава на мнение, че е взето правилното решение.

Самият премиер каза след срещата си с председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен в Брюксел, в петък, че не мисли, че решението за замразяването на цените ще доведе до режим на тока.

"Със сигурност хората ще имат ток, въпросът да е на най-добрата цена, която може да се предложи. Не мисля, че ще има режим на тока", каза Петков в отговор на журналистически въпрос.

Според него мораториумът ще даде възможност новото правителство да влезе и да направи пълен анализ в енергетиката – "какво се случва с азерския газ, защо той не е част от калкулациите за парното". "Най-лесно е да кажем: Давайте домакинствата да плащат за всичко! Но ако се види, че системата се дисбалансира, в края на март ще има ревизия на цените, но не може без анализ, само защото някой препоръчал софиянци да плащат 30 процента по-скъпо парно, а останалите българи - 11 на сто повече за тока", коментира Петков, с което отново постави под съмнение разчетите на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) за предложеното от нея повишение на цените на електрическата и топлинната енергия.

КЕВР е законовият орган, който определя цените на енергоносителите, но неведнъж е бил подлаган на натиск от управляващи от различни цветове, заради негови предложения и решения. Дори са приемани законови поправки за отлагане на решения за цените заради стачки на бизнеса и по усмотрение на ГЕРБ, но в крайна сметка изчисленията на регулатора обикновено са били правилни и са влизали в сила.

Разчетите може да са верни, но ние да проверим

Петков допусна, че предложените разчети на КЕВР може и да се окажат верни, но отново даде да се разбере, че управляващите са недоволни от това, че поскъпването бе обявено в деня, в който новото правителство положи клетва.

"Може и тези разчети да се окажат верни, но да се обяви в деня на клетвата не е конструктивно. Надяваме се да намерим спестявания, включително от цената на газа и ако има увеличение, да не е в тези размери", каза Петков, давайки да се разбере, че от "Продължаваме промяната" няма да преосмислят наложения мораториум, срещу който трети ден валят остри критики.

Към призивите на експертите да се преразгледа това решение в петък се присъединиха и от Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори (БФИЕК).

От организацията посочиха в писмо до лидерите на всички парламентарни групи, че разбират стремежа на депутатите да запазят гражданите от ценови шок в средата на отоплителния сезон, но мораториумът по-скоро би имал обратен на желания ефект и заплашва енергийната сигурност на страната.

Индустриалците подкрепиха КЕВР

БФИЕК подкрепя разчетите на КЕВР и особено нулирането на компонентата от цената "задължения към обществото", която се заплаща от всички потребители, защото така се намалява основата за изчисляването на ДДС, което би имало допълнителен положителен ефект за цените.

"Задържането на регулираните цени на енергийни дружества, важни за енергийната система, като ЕСО, електроразпределителните предприятия и топлофикационните дружества, заплашва тяхната платежоспособност, както и възможността да извършват лицензионната си дейност. Тези предприятия закупуват горивата и технологичните си загуби по пазарни цени, а реализират приходите си по регулирани цени. Енергийните предприятия ще бъдат лишени от ликвидност, което ще попречи на експлоатацията на енергийните мрежи и енергетичните съоръжения през зимния сезон. Това може да доведе до прекъсвания на захранването с електрическа и топлинна енергия на всички потребители", посочват в писмото си от БФИЕК.

Организацията предупреждава, че в Европейския съюз се наблюдават дефицит на електрическа енергия и ниски нива на запасите на природен газ, което обуславя високите цени и предпоставя условия за продължаващото им нарастване поне до края на зимния сезон. "Това, в комбинация с ценовия мораториум, ще застраши финансовата стабилност на цялата енергийна система", обясняват индустриалците.

Според тях особен е проблемът с "Топлофикация – София", която вече дължи 1 млрд. лв. на "Българския енергиен холдинг" за ползван природен газ, и като потребител на 30 процента от синьото гориво в страната, ако продължи да не си плаща, ще постави в ликвидна криза и "Булгаргаз", което няма да има пари да плаща авансово на "Газпром". Това би застрашило цялата индустрия и газоразпределение.

"Евентуално спиране на "Топлофикация - София" би имало пагубно въздействие върху електроенергийната система и разпределителната мрежа на София. Не по-малка е и заплахата за сигурността на водоснабдяването. ВиК операторите вече са в затруднено положение, а много от тях са в практическа невъзможност да заплащат електроенергията си, тъй като техните цени са утвърдени при цени на електрическата енергия от 76 лв./МВтч. Средната цена за ноември е 408 лв./MВтч, a от началото на декември до днес е 440 лв./MВтч. Фалити на ВиК оператори ще оставят без водоснабдяване както битовите потребители, така и индустрията и обществените сгради", пише в позицията на БФИЕК.

Опасност от арбитражни дела

Според федерацията е реална и опасността чуждестранните дружества – собственици на електроразпределителни предприятия в България, да заведат арбитражни дела срещу страната, който ще са поредните такива.

"Като големи потребители на електрическа енергия и природен газ и едни от първите участници на свободния пазар, смятаме, че енергийните пазари в тяхната цялост следва да се ръководят единствено и само от пазарните принципи, а КЕВР да бъде техен единствен арбитър в рамките на правомощията си, предвидени от законодателя. Поради това смятаме за опасен прецедент демонстрираната политическа намеса в дейността на регулаторен орган, който самият законодател е определил за независим и чиято дейност е регламентирана чрез специален закон", смятат още индустриалците.

Има и друг начин

Те призовават парламента да отмени мораториума и да предприеме други мерки за облекчаване на въздействията върху цените на тока и парното.

Предлага се да има компенсация за всички небитови потребители - и стопански, и обществени, която да поеме 75% от разликата между заложената в решението на КЕВР прогнозна пазарна цена и действителната. Следва да има и долен праг, за да няма свръхкомпенсация, в случай че енергията е закупена по дългосрочен договор на много по-ниска цена. Източник на финансиране биха могли да са извънредните приходи от ДДС в бюджета, получени в резултат на нарасналите цени на електроенергията. Други средства могат да бъдат ползвани от излишъка на Фонда за сигурност на електроенергийната система, както и извънредната печалба на АЕЦ, НЕК и другите производители. Компенсациите следва да се изплащат докато има екстремно високи цени, посочва БФИЕК и припомня, че този механизъм е нотифициран и одобрен от Европейската комисия.

Според организацията възможни действия са временното намаляване на ДДС върху електроенергията и природния газ, търгове за дългосрочна доставка на електроенергия за електроинтензивните предприятия, както и въвеждане на компенсации за непреките разходи за емисиите въглероден диоксид, съгласно насоки на Европейската комисия.

Тя предлага да има компенсации и за бита, но само за социално уязвимите потребители. Възможен вариант за финансиране на компенсациите за крайните потребители на електрическа енергия е възприемане на подход, сходен на румънския. Там, всеки приход на производителите на електроенергия над 90 евро/МВтч се облага с данък от 80%. Такъв бюджетен приход би могъл да се използва за финансиране на компенсаторни механизми за стопанските и битовите потребители, посочват от федерацията.

Тя изразява убеждението си, че за овладяването на ценовата криза са налични по-работещи решения, част от които са предложени от нея.

"В случай, че Народното събрание реши да запази мораториума, то следва всички разходи за запазване на сигурността на снабдяването и стабилността на енергетиката да бъдат поети от републиканския бюджет", завършва писмото им до председателите на парламентарните групи.

mediapool.bg