Кламер БГ - Бизнес новини: Бизнесът има нужда от 194 000 работници и специалисти през 2022 г.

Бизнесът има нужда от 194 000 работници и специалисти през 2022 г.

Бизнес

|
Пет, 17 Дек 2021г. 14:57ч.
Бизнесът има нужда от 194 000 работници и специалисти през 2022 г.

Бизнесът има нужда от 194 000 работници и специалисти през 2022 г.

От 193 792 работници и специалисти с умения и знания в различни професионални направления ще има нужда българският бизнес през следващите 12 месеца. Това показват резултатите от приключилото национално представително анкетно проучване сред активните работодатели в България за потребностите им от работна сила в краткосрочен план.

Изследването е направено съвместно от Агенцията по заетостта и Комисиите по заетост към Областните съвети за развитие в 28-те области в страната през есента на 2021 г. В него са участвали 4325 работодатели при близо 395 000 активни предприятия по данни на НСИ.

По икономическа дейност най-много са участвалите работодатели от сектор "Търговия, транспорт, хотелиерство и ресторантьорство" (37%), следвани от секторите "Индустрия" и "Държавно управление, образование, хуманитарно здравеопазване" (по 14.6%). Най-голям е делът на фирмите в големите индустриални центрове -София, Пловдив, Варна, Бургас, а най-малък - в областите Видин, Силистра, Търговище и Разград.

Според резултатите от проучването 46 924 работодатели имат намерение да наемат нов персонал през следващите 12месеца. В сравнение с допитването от година по-рано - през септември 2020 г.,техният брой се е свил с 14.5%.

През следващите 12 месеца работодателите ще имат нужда от108 487 специалисти с квалификация, като най-търсени ще са шивачите, машинните оператори, строителите, работниците в хранително-вкусовата промишленост, операторите в производството на облекло, заварчиците, работниците в озеленяването, оперативните счетоводители.

От други 43 710 специалисти с правоспособност или висше образование ще се нуждае българският бизнес, като най-търсените професии ще са: медицински сестри, шофьори, учители, лекари, строителни инженери, ИКТ специалисти. В сравнение с година по-рано броят на търсените висшисти се е свил с 2.4%. Не се отчита промяна в най-търсените специалисти с правоспособност или висше образование.

41 595 пък са работниците без специалност, които ще са нужни в различните сектори на икономиката през следващите 12 месеца, като се отчита нарастване на търсенето на годишна база с 8.1%.

72.2% или 33 879 работодатели заявяват, че срещат трудности при намиране на подходящ персонал. Техният дял е с 5.4 пункта повече от този на заявилите, че срещат трудности преди година. Най-сериозни затруднения работодателите имат при намиране на продавач-консултанти, машинни оператори, шивачи, оперативни счетоводители, строители. Преди година тези професии са били: готвачи, отново продавач-консултанти, електротехници, заварчици, търговски представители и строители.

Основната форма на заетост през следващата една година ще е на постоянен договор и пълен работен ден, което заявяват 78.8% от работодателите. Дистанционна работа и работа от вкъщи биха предложили по-малко от 700 работодатели.

Нова Covid-19 вълна ще повлияе отрицателно на решението да търсят нов персонал на 52.3% от работодателите, които са възнамерявали да наемат такъв.

Близо половината от запитаните (47.7%)заявяват, че няма да редуцират планирания брой на търсения нов персонал при поява на нова Covid-19 вълна. В случай на такава работодателите ще се откажат да разкрият 70 686нови работни места, като близо 70% от тях ще са за неквалифицирани работници, а 30% ще са за специалисти и ръководни длъжности.

С други думи, нова Covid-19 вълна ще редуцира планираното разкриване на нови работни места с 36.5%, като най-засегнати ще са сектор "Създаване и разпространение на информация и творчески продукти" - с 52.8% редукция на новите работни места и сектор "Строителство" - с 49.2% по-малко нови работни места.

През следващите 3-5 години най-търсени ще бъдат специалистите с висше образование от областите "Икономика", "Администрация и управление" и "Информатика и компютърни науки", докато търсенето на специалисти със средно образование най-често ще е по специалностите "Търговия на едро и дребно", "Строителство" и "Производствени технологии" - текстил, облекло, обувки и кожи.

Най-важната компетентност, която работодателите очакват от търсения персонал, е общуване на роден език, следвана от инициативност и предприемачество и дигитална компетентност.

В 11 от 28 области заявените потребности от работна сила са по-малко от регистрираните безработни. В останалите 17 области необходимостта от специалисти и работници надвишава броя на регистрираните в бюрата по труда търсещи работа.

В област Бургас потребностите от работна сила надхвърлят 2.7 пъти броя на регистрираните безработни, в София нуждите са 2.3 пъти повече. В област Шумен потребностите от работна сила са едва на 35% от наличните регистрирани безработни, а в Ловеч нуждите са на 44% от свободната работна сила.

В сравнение с резултатите от изследването преди година, общата потребност от работна сила се запазва почти непроменена, като в половината области се отчита ръст на потребностите от работна сила спрямо предходната година.

Най-съществено нарастват нуждите от работници и специалисти в област Кюстендил - 8 пъти. Следват областите Видин - близо 6 пъти, Ямбол - 4 пъти, Добрич - 2 пъти.

На другия полюс са областите Стара Загора и Перник, където потребностите се свиват почти двойно спрямо 2020 г.

mediapool.bg