Кламер БГ - Бизнес новини: Бизнесът и синдикатите се скараха за минималната заплата на среща в Министерския съвет

Бизнесът и синдикатите се скараха за минималната заплата на среща в Министерския съвет

Бизнес

|
Пет, 05 Ноем 2021г. 13:31ч.
Бизнесът и синдикатите се скараха за минималната заплата на среща в Министерския съвет

Пламен Димитров (КНСБ) (вляво) и Васил Велев (вдясно), сн.. БГНЕС

Синдикатите и работодателите се скараха в петък на среща при вицепремиера и социален министър Гълъб Донев в Министерския съвет. Срещата беше свикана за обсъждане на политиката по доходите до края на тази година и през следващата.

Ябълката на раздора се оказа искането на синдикатите минималната работна заплата да се повиши от сегашните 650 лева на 764 лв от 1 януари догодина. Социалните партньори се разминаха по мерките за компенсиране на работещите и бизнеса заради кризата.

Работодателите напуснаха работна среща по-малко от час след началото й с обяснението за неприемливо, според тях, поведение на синдикатите. За бизнеса фундаментът на този разговор е средносрочната бюджетна прогноза, която не им е била представена.

Председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев коментира, че “никой от бизнеса не е дошъл на срещата да бъде овикван" и затова работодателите са си тръгнали.

"Спорът възниква затова, че без да имаме фундамент на този разговор - средносрочна бюджетна прогноза, планирани други макропараметри - ръст в икономиката, инфлация, дефицит, ние не можем да вземем правилните решения", посочи Велев. По думите му, исканията на синдикатите са максималистични, не отговарят на икономическата реалност и биха довели до отрицателни последици, включително и за синдикалните членове. "Тези диаметрално противоположни позиции трябва да се сближават в един спокоен, аргументиран разговор, а не в крясъци и писъци", коментира той.

Велев коментира, че предложението на синдикатите за минималната заплата означава предприятия в цели сектори да фалират, защото те и в момента са на загуба заради кризата и цените на енергоносителите. Няма възможност да се намали печалбата, защото печалба няма и това ще доведе или до сив сектор, или до затваряне на цели отрасли.

“Това, което предлагат синдикатите, е всъщност над средния осигурителен доход за повече от 10 икономически дейности. За да го преведем това – означава, че всички в тези предприятия трябва да получават еднакви възнаграждения или да минат в сивия сектор. В тези сектори кризата ги е ударила толкова тежко, че те и в момента са на загуба. Така че няма такава възможност да се намали печалбата, за да се увеличи минималната заплата“, каза Велев.

Иначе той посочи, че бизнесъ се бори за по-висока средна работна заплата, иска да има ръст в икономиката и бюджетните политики да способстват за това

“КНСБ изложи тяхната позиция, всички търпеливо изслушахме, макар и в нея да има положения, които не са верни, но когато се опитахме да изложим нашата позиция, вместо да бъдем търпеливо изслушани и оборени с аргументи, не можеше да се продължи да се говори”, каза Велев за случилото се на срещата.

От своя страна лидерът на КНСБ Пламен Димитров обяви, че ако от януари догодина не бъде увеличена минималната работна заплата от 650 на 764 лв., ще призове всички 500 000 работещи на тази заплата на безсрочни стачни действия. По думите му увеличението на заплатата е наложително, защото няма вече кой да работи за 650 лв., съответно ако бизнесът не увеличи възнагражденията, няма да има откъде да намери работещи.

"Тия приказки са приказки за наивници. Няма вече хора и тия 500 000 души които са на минимална работна заплата го казват ясно -няма да работят на тези пари.Няма да има такива просто и бизнеса не ще се оплаква повече ми не знам какво ще прави повече", заяви Пламен Димитров.

По думите на Димитров, Васил Велев отново е и ползвал аргумент производителността на труда, на което Димитров е отвърнал с пример как точно се измерва производителността на социалния работник в дома за възрастни хора с увреждания. Този работник получава 650 лева, не иска да работи вече така и отива в Германия за 1500-1600 евро, допълни Димитров.

Александър Загоров от КТ "Подкрепа" заяви, че минималната работна заплата е била капката на раздора.

"Васил Велев спомена, че при сегашното производство тази минимална работна заплата е висока, което е недопустимо като разговор и оттам-нататък тонът започна да става много горещ", разказа той.

mediapool.bg