Кламер БГ - Бизнес новини: Бизнесът готов да произвежда защитни средства срещу коронавируса, държавата не е наясно за количествата

Бизнесът готов да произвежда защитни средства срещу коронавируса, държавата не е наясно за количествата

Бизнес

|
Пон, 09 Март 2020г. 17:35ч.
Бизнесът готов да произвежда защитни средства срещу коронавируса, държавата не е наясно за количествата

Бизнесът е готов да произведе необходимите защитни средства за медицинския персонал срещу коронавируса, но държавата все още не е наясно какви количества да възложи. Това стана ясно от срещата в Министерството на икономиката, на която дойдоха около тридесетина компании.

Две фирми - "Аполо" ООД и "Мак" АД, представиха моделите си на защитни облекла срещу коронавирус. Те са за многократна употреба и са готови да започнат производство веднага, след като бъдат одобрени.

Нито една българска фирма не произвежда у нас маски за еднократна употреба, стана ясно още на срещата. Това е причината те да изчезнат от аптечната мрежа. Производството на единственият ни производител "Момина крепост" АД е изнесено в Китай, който след разпространението на заразата там е издал нареждане произведените количества да са само за вътрешния пазар. Така към момента се очакват маските, които Турция е обещала да предостави на страната ни, стана ясно още на срещата.

Държавното дружество "Интендантство" е поело ангажимент да произвежда маски за многократна употреба, стана ясно от думите на министъра на здравеопазването Кирил Ананиев пред БНТ.

Държавата се обърна към българския бизнес за производство на защитно облекло едва след като бяха регистрирани първите случаи на коронавирус у нас късно вечерта в събота.

Към момента медицинският персонал работи със защитно облекло за еднократна употреба. От него на месец са необходими по 111 хил. облекла и около 100 хил. маски, каза министърът на икономиката Емил Караниколов. Той уточни, че са осигурени консумативи за следващите два-три месеца.

Български модели облекла за многократна употреба

"Аполо" ООД и "Мак" АД са представили два модела на защитно облекло срещу коронавируса за многократна употреба. И двете мостри са изработени от дишаща материя, която не пропуска вода, каза шефът на оперативния щаб ген. Венцислав Мутафчийски.

Моделите са били ушити за няколко часа сутринта, за да бъдат готови за срещата следобед, каза пред Mediapool Николай Цветанов, управител на "Аполо" ООД, която се занимава с изработването на професионални облекла.

Разработеният от тяхната компания медицински защитен екип е изработен от вносна дишаща материя, която може да издържи 50 цикъла на пране. Компанията разполага с малко над 100 работници, каза икономическият министър Емил Караниколов.

Другата компания "Мак" АД е от Габрово и тя има по-голям капацитет - над 2000 работници. Дишащият плат е нейно производство. Забележката към модела й е за ципа, каза ген. Мутафчийски.

Преди да бъдат пуснати в производство двата модела трябва да бъдат сертифицирани. Очаква се това да стане до два дни, стана ясно от думите на Караниколов. Той категорично отказа да съобщи имената на фирмите преди моделите им да получат нужните сертификати.

Никой в България не произвежда маски за еднократна употреба

Няма производство в България на маски за еднократна употреба. Единственият български производител е "Момина крепост" АД.

Производството на компанията на този вид продукт обаче е изнесено в Китай, а след разпространението на коронавируса там, всички произведени материали остават за вътрешния пазар и няма внос, каза пред Mediapool Емануил Цветков, изпълнителен директор на дружеството.

Той беше наобиколен от представители на други фирми, които искаха да закупят защитни маски за своите работници.

Към момента единствено договорените количества маски за еднократна употреба са тези от премиера Бойко Борисов от Турция.

Караниколов: Разчетите са ясни, но няма да ги кажем

"Нашите разчети са точно определени и ясни", каза икономическият министър, но не пожела да съобщи колко бройки ще поръча държавата на българските производители.

Причината - това ще стане ясно след като моделите бъдат изпитани и получат одобрение.

Фирмите също не съобщиха колко струват облеклата. Уточниха, че на срещата не е ставало въпрос за цени и количества.

При задоволяване на вътрешните потребности има възможност и за износ на санитарните продукти.

Спирането на износа на тези продукти заради коронавируса няма да доведе до неустойки за фирмите, защото европейските регламенти го допускат при форсмажорни обстоятелства като епидемии, обясни Караниколов.

mediapool.bg