Кламер БГ - Бизнес новини: Бизнеси обещават да изсветлеят при 0% или 9% ДДС

Бизнеси обещават да изсветлеят при 0% или 9% ДДС

Бизнес

|
Пет, 22 Апр 2022г. 08:33ч.
Бизнеси обещават да изсветлеят при 0% или 9% ДДС

Бизнеси обещават да изсветлеят при 0% или 9% ДДС

Производството и търговията с хляб и хлебни изделия, както и с плодове и зеленчуци, които имат огромен дял на сивия сектор, щели да изсветлеят при нулева или намалена ставка на ДДС. Такова обещание дадоха представителите на двата бранша в отговор на въпроси на Mediapool.

През седмицата представители на "Продължаваме промяната" обявиха, че коалицията ще обсъжда 0% ДДС за хляба, 9% за плодовете и зеленчуците родно производство, както и за електроенергията. Вицепремиерът Асен Василев потвърди, че има подобно предложение, но изрази резерви към него. БСП и ИТН подкрепят мярката, защото се застъпват отдавна за подобна политика, а от ДБ засега пазят мълчание. "Докато не видя сериозна обосновка за това предложение, не го коментирам", заяви депутатът Мартин Димитров пред Mediapool. От 2007 г. насам финансовото министерство е твърдо против подобна политика на диференцирани ставки на ДДС, която смята за дълбоко погрешна.

"Ако ДДС за хляба стане 0%, при нас автоматично ще изсветлее сивият сектор, който обхваща около 50% от бранша", заяви пред Mediapool Марияна Кукушева, председател на УС на Национален браншови съюз на хлебарите и сладкарите.

По думите й при нулев ДДС хлябът веднага ще поевтинее с 20% и няма да се случи както със свалянето на ставката в ресторантьорския бранш, който не намали цените, а запази отстъпката за себе си заради тежките последствия от Covid кризата. "При нас това не може да стане", каза Кукушева. В същото време тя напомни, че цените на хляба зависят и от цените на суровините, а цената на пшеницата на борсата продължава да се покачва. Въпреки всичко, според Кукушева, предложената мярка е "изключително социална" и с нея ще се повиши покупателната способност.

Изсветляване при намалена ставка на ДДС (от 20% на 9%) обещават и производителите и търговците на плодове и зеленчуци – сектор, който НАП от години счита за рисков от гледна точка на данъчна събираемост.

"Истината е, че, ако се намали ДДС за плодовете и зеленчуците, ще се увеличат приходите от същия данък. Причината е, че много от сделките ще започнат да минават на светло", коментира пред Mediapool Мариана Милтенова, председател на Съюза на градинарите в България.

Тя посочи, че в момента голяма част от нерегламентирания внос се реализира "на черно", без да се внася данък. Милтенова даде за пример, че съседна Румъния още преди кризата е намалила ДДС от 24 на 9%.

На въпрос дали потребителите могат да очакват по-ниски цени, ако данъкът бъде премахнат, Милтенова каза, че това зависи от търговците, които реализират продукцията финално до потребителите. "Ние като производители начисляваме себестойност и разходи и именно тези 20% за данъка ни правеха неконкурентоспособни на пазара на ЕС", каза тя.

Милтенова припомни, че секторът се бори от 2000 година насам за намаляване и пълно премахване на ДДС, но засега - без успех.

Политиката сиви сектори да се награждават с ниски данъци бе започната от бившия премиер Бойко Борисов в края на мандата на ГЕРБ. По време на кризата с Covid-19 под натиска на ресторатньорския бранш Борисов разпореди свалянето на ДДС от 20% на 9% за сектора, който е с високо ниво на недеклариране на официалните обороти. Впоследствие отстъпката се разпространи към доставката на храна, бирата и виното в баровете, фитнесите, памперсите, бебешките храни, турагентските услуги и книгите. Цените за крайния потребител така и не паднаха.

Сега формацията на премиера Кирил Петков и заместника му Асен Василев "Продължаваме Промяната" (ПП) тръгва по стъпките на Борисов, предприемайки мярка, за която предварително знае, че е погрешна.

Всички финансови министри от 2007 г. насам винаги са удържали на натиска за сваляне на ставката на ДДС под лобито на определени браншове, защото недостатъците на подобна мярка са много повече от спорните й плюсове. Най-същественият проблем е, че държавата няма никакъв контрол върху крайния резултат (освен при регулираните цени) и най-вероятно данъчната отстъпка ще остане в джоба на търговците, а няма да доведе до намаляване на цените за потребителите, съответно няма да укроти инфлацията. Преди няколко дни Международният валутен фонд препоръча твърдо на България да отмени диференцираната ставка на ДДС в размер на 9%.

Самият министър Асен Василев също се е изказвал, че ЕС върви към премахване на диференцираните ставки до 2030 г. и би било грешка България да се връща назад. Виждането на Европейската комисия е, че данъчно неутралната политика е най-добра, но част от големите държави в съюза имат исторически ниски ставки върху определени стоки и увеличаването им може да доведе до сътресения.

За разлика от повечето държави в ЕС, които имат високи ставки на преките данъци - върху доходите и печалбите, в България ДДС е основният приходоизточник на бюджета. Разбиването на ДДС системата, усложняването на администрирането ѝ и увеличаването на риска от данъчни измами може да доведе до сериозни проблеми пред бюджета в бюдеще.

Дори БСП, която дълги години предлагаше намалена ставка на ДДС върху храните, смени позицията си и вече настоява за по-ниско облагане само на стоките с регулирани цени като електроенергия и лекарства точно защото вече разбира, че свалянето на данъка най-често не води до намаляване на цените. За сметка на това, покачването на веднъж свален данък до предишното по-високо ниво се оказва много трудно.

mediapool.bg