Кламер БГ - Бизнес новини: Поканените за АЕЦ "Белене": Формат 3+2 и другите, ако се разберат

Поканените за АЕЦ "Белене": Формат 3+2 и другите, ако се разберат

Бизнес

|
Четв, 19 Дек 2019г. 17:48ч.
Поканените за АЕЦ "Белене": Формат 3+2 и другите, ако се разберат

Търсенето на кандидати да осигурят пари за дострояването на спряната АЕЦ "Белене" продължава като поканени да подадат оферти като инвеститори ще бъдат Русия, Китай и Корея плюс Франция и САЩ като доставчици на ядрено оборудване. За стратегически инвеститори са предпочетени руската "Атоменергопром" на "Росатом", Китайската държавна ядрена корпорация СNNC, Корейската хидро и атомна компания. От френската "Фраматом" се очаква да достави системите за сигурност на централата, а от американската "Дженерал Електрик" - турбини и други ключови съоръжения.

Реално обаче и останалите осем участници в процедурата, повечето от които са свързани със спорния енергиен бос Христо Ковачки, имат своя шанс. За целта обаче трябва предпочетените от Министерството на енергетиката кандидати да решат да работят с тях, поканят ги като миноритарни акционери и се разберат за договор за изкупуване на тока от бъдещата енергийна мощност със заявилите желание за това търговци на електроенергия.

Обвързващи оферти до май

Очакванията са до края на април- началото на май 2020 г. да има обвързващи оферти от избраните компании с конкретни цени за дострояването на АЕЦ "Белене", финансов модел и осигурени средства от посочени банки партньори, както и срокове за въвеждане в експлоатация.

Държавата ще се бори за 30-34-процентен дял в проекта. Участието й в бъдещата компания за изграждане и експлоатация на ядрената централа ще зависи от преговорите за оценка на апортната вноска, която тя смята да направи в проекта с площадката, наличното вече оборудване и лицензите.

Засега в заявленията на кандидатите няма искания за държавни гаранции, но процедурата остава отворена и гъвкава за всякакви споразумения.

Това стана ясно на заседание на парламентарната комисия по енергетика в четвъртък, на което министърът на енергетиката Теменужка Петкова обяви късата листа с компаниите, продължаващи напред в надпреварата за АЕЦ "Белене". Тя посочи, че предстои предпочетените кандидати да бъдат поканени да подпишат споразумение за конфиденциалност, тъй като информационният меморандум за проекта съдържа чувствителна търговска информация.

Петимата, продължаващи в процедурата, са избрани заради опита, който имат в изграждане на ядрени централи, и кредитния им рейтинг, обясни след това пред журналисти Петкова. "Всеки от тях може да води преговори за обединяване помежду си. За нас е важно проектът да се реализира при най-изгодните икономически и финансови условия, тъй като е важен за прехода към нисковъглеродна или беземисионна икономика", каза тя.

Кандидатите идват с парите

"В хода на преговорите ще се стремим към максимално добри за нас условия. Предложенията тепърва предстоят – за финансиране, структуриране на проекта. Те ще осигурят финансиране – модел, банки партньори, срок на изграждане", посочи енергийният министър.

По думите й "Фраматом" и "Дженерал електрик" са поканени, защото имат конкретни предложения за доставка на оборудване и за финансиране на дейностите, които възнамеряват да извършват. Това финансиране обаче на практика ще е кредит, който след това проектната компания трябва да връща на двамата доставчика.

Не е правена оценка какъв ще е приносът на "Фраматом" и "Дженерал Електрик" за осигуряване на финансирането, но Петкова смята, че това ще е сериозен дял, тъй като става въпрос за скъпо оборудване.

Максимална диверсификация на проекта

Според Петкова тази комбинация от компании ще позволи максимално диверсифициране на проекта, защото всяка от тях ще има право да влезе в преговори с останалите кандидати от кратката листа. Отделно заявленията от кандидатите за миноритарен дял ще се предоставят на стратегическите инвеститори, за да влязат те на свой ред в преговори и да се финализира целият модел на проект.

"Те ще решат кого от миноритарните да поканят и с кого биха желали да работят. Северна Македония има желание да притежава дял и да изкупува ток за целия полезен срок на експлоатация на ядрената централа", допълни Петкова.

Така реално "Росатом", CNNC и Корейската хидро и атомна компания ще решат дали да канят като дребни акционери останалите четирима кандидати за дял. Това са козлодуйската консултантска компания "ИПК и УП", чийто собственик е украинецът Петро Безпалчук; германската компания "Бектрон-Лиаз-Техническо инженерство"; смесеният консорциум "Атомна електроцентрала Белене 2019", в който участват чешката "Витковице" и българската компания "Груп Интернешънъл", както и консорциум "АЕЦ Белене България" с фирмите на Ковачки "Атоменергоремонт", Общинска застрахователна компания, "Гранд Енерджи Дистрибюшън" и ТЕЦ "Марица 3".

Договори за ток искат да сключат "Атоменергоремонт", "Гранд Енерджи Дистибюшън" също свързвана с Ковачки, "Юропиан Трейд оф енерджи", както и държавната енергийна

компания на Северна Македония, която иска 10 процента от тока на ядрената централа, а също и малък дял в нея.

Петкова уточни, че избраният вариант "ни позволява да реализираме концепцията за проекта като регионален, каквато бе целта на премиера Бойко Борисов". "Ако проектът бъде реализиран, ще се гарантира енергийната сигурност на целия регион", смята енергийният министър.

Държавата с последна дума, защото носи ядрения риск

Тя припомни, че при всички положения – независимо колко процента от капитала на проектната компания вземе, държавата ще има блокираща квота при вземането на решенията за проекта.

Дали държавният дял ще е 15, 27 или 34 на сто ще зависи от оценката на апортната вноска в бъдещата компания. По нея ще се преговаря, но "държавата ще участва във вземането на решение за всички важни за проекта въпроси до неговия пълен срок на експлоатация". "Това се налага, защото проектът е на наша територия и ядреният риск е за българската държава", каза Петкова.

"Имаме предварителни оценки за дела, всичко е въпрос на преговори. По-скоро ще се опитаме да имаме процент около 30-34, но зависи какво ще даде другата страна", уточни тя.

Така предстои да се види реакцията на поканените. Русия вече даде знак, че е готова да сформира международен консорциум за реализацията на проекта, но дали такъв ще се появи зависи от тримата стратегически кандидати.

Реално и за "Росатом", и за CNNC, и за Корейската хидро и атомна компания участието в АЕЦ "Белене" би било директен пробив на европейския пазар. И трите компании участват като изпълнители в редица европейски ядрени централи, но притежание на дял в АЕЦ на територията на Европейския съюз би променило значително тяхното влияние на енергийния пазар. Трите компании са както конкуренти, така и партньори в редица проекти, така че е възможно да се споразумеят за обща оферта. Това обаче би намалило опциите на държавата за натиск върху кандидатите за постигане на по-добри оферти, ако те са повече от едни.

mediapool.bg