Кламер БГ - Бизнес новини: Над 90% от парите по плана "Юнкер" са отишли в старите членки на ЕС

Над 90% от парите по плана "Юнкер" са отишли в старите членки на ЕС

Бизнес

|
Четв, 15 Юни 2017г. 18:57ч.
Над 90% от парите по плана "Юнкер" са отишли в старите членки на ЕС

Европейският парламент изрази загриженост, че 91% от средствата от Европейския фонд за стратегически инвестиции (ЕФСИ), известен като Плана "Юнкер", са отишли в старите страни членки на ЕС (ЕС-15) и са неравномерно разпределени по сектори – 46 на сто от средствата са в енергетиката, а едва 4% са насочени към социална инфраструктура, здравеопазване и образование. Това се казва в доклад на ЕП за работата на ЕФСИ. Незаконодателната резолюция е одобрена от ЕП с 477 гласа "за" срещу 105 "против" и 35 "въздържал се".

ЕФСИ беше създаден през 2015 г., като срещу 61 млрд. евро предоставени от ЕС и Европейската инвестиционна банка трябваше да бъдат привлечени 315 млрд. евро инвестиции до средата на 2018 г., които да подкрепят растежа на европейската икономика и разкриването на нови работни места.

По данни на ЕФСИ до този момент са одобрени проекти за 92 млрд. евро, а очакваният привлечен ресурс от инвеститори достига 190 млрд. евро.

До момента България е привлякла около 1.4 млрд. евро от 315-те млрд. евро от ЕФСИ, като тези средства отиват за малките и средните предприятия през банките под формата на гаранции и нисколихвени кредити, чиито лихви вече са паднали до 2.2 на сто. Недоволството на българския бизнес е, че досега нито един частен български проект не е успял да получи финансиране за голям проект от над 15 млн. евро.

Заради диспропорциите в разпределянето на средствата по плана "Юнкер" на териториален принцип и по индустрии, Европейският парламент настоява ЕФСИ да гарантира географското равновесие в ЕС, подкрепата за по-малки компании и рисковите иновативни инвестиции, се казва в съобщението на ЕП.

Според евродепутатите повече инвестиции в бъдеще трябва да бъдат насочени към най-нуждаещите се икономики в ЕС.

За целта е необходимо ЕФСИ да работи по-добре за по-слабите региони в ЕС, да се съсредоточи повече върху по-рискови инвестиции и да се концентрира повече върху инвестиции, които не биха получили подкрепа от банките.

Целта на Европейския фонд за стратегически инвестиции е да гарантира допълняемост, като помага за преодоляването на неефективности на пазара и неоптимални инвестиционни ситуации, които не биха позволили осъществяването на определен проект без помощта на фонда, е посочено в одобрения доклад от ЕП.

Евродепутатите искат да се дефинира ясно концепцията за допълняемост, за да се гарантира, че подкрепените проекти са иновативни и следователно крият повече инвестиционни рискове от тези, които обикновено се финансират от Европейската централна банка (ЕЦБ).

Малките и трансгранични проекти не разполагат с достатъчна подкрепа от ЕФСИ, смятат евродепутатите. Според тях ЕЦБ и Европейският консултантски център по инвестиционни въпроси (ЕКЦИВ) трябва да насърчават ползването на инвестиционни платформи, като обединяват малки проекти и предоставят техническа помощ, за да се постигне географска и тематична диверсификация на инвестициите.

След окончателното гласуване на доклада по собствена инициатива за приложението на ЕФСИ евродепутатите ще се съсредоточат върху текущите тристранни преговори с държавите членки и Комисията относно разширяването на фонда.

ЕФСИ, управляван от Европейската инвестиционна банка, първоначално беше създаден за период от 3 години с цел да мобилизира най-малко 315 млрд. евро за допълнителни инвестиции в реалната икономика.

Европейската комисия предложи срока на действие на инвестиционния фонд да бъде удължен до края на настоящата Многогодишна финансова рамка (МФР) през декември 2020 г., за да се постигне инвестиционна цел от 500 млрд. евро.

mediapool.bg