Кламер БГ - Бизнес новини: "Росатом" още не е решила да инвестира ли в АЕЦ "Белене"

"Росатом" още не е решила да инвестира ли в АЕЦ "Белене"

Бизнес

|
Ср, 05 Юни 2019г. 16:09ч.
"Росатом" още не е решила да инвестира ли в АЕЦ "Белене"

Руският изпълнител на строежа на АЕЦ "Белене" – "Росатом", все още не е решил дали да участва в процедурата за търсене на стратегически инвеститор или миноритарни акционери в спрения все още ядрен проект, за да се осигури финансиране за подновяването му.

"Към днешна дата анализираме от всички страни този проект и перспективите за нашето участие като инвеститор. Все още разполагаме с достатъчно време, за да вземем такова решение. Ние много искаме да подкрепим осъществяването на проекта. Искрено ви казвам, че в компанията работи голям екип върху всички аспекти на проекта

и много внимателно и сериозно се отнасяме към нашето участие", заяви пред журналисти Евгений Пакерманов, президент на "Русатом Оверсиз", дъщерно дружество на "Росатом", отговарящо за ядрените проекти на концерна зад граница.

Пакерманов участва в ежегодната международна ядрена конференция БулАтом, заедно с министъра на енергетиката Теменужка Петкова, депутати и представители на световния ядрен бизнес.

Централната тема на форума отново бе възобновяването на проекта АЕЦ "Белене" в контекста на обявената на 22 май процедура за приемане на заявления от кандидат-инвеститори, която ще продължи 90 дни. Засега кандидати няма.

Дискутирано бе притеснението на потенциалните инвеститори от липсата на държавна гаранция за реализацията на проекта. Народният представител от БСП и зам.-председател на енергийната парламентарна комисия Таско Ерменков с охота заяви, че партията му ще подкрепи разширяване на "тясната рамка" на сегашните параметри за реализацията на ядрения строеж.

В гласуваните от парламента и правителството решения изрично е посочено, че АЕЦ "Белене" няма да получи

държавни гаранции, държавно кредитиране и дългосрочни договори за изкупуване на тока. Такива може да се сключат с предприятия само при изявено от тях желание в рамките на сега стартиралата процедура.

Въпросът за държавните гаранции се дискутира

още от миналогодишното издание на БулАтом и бе повдигната както от "Росатом", така и от другия потенциален стратегически инвеститор – Китайската национална ядрена корпорация (CNNC).

И во време на сегашния форум отново стана дума за необходимостта от държавна подкрепа и участие на самата държава в проекта.

"Именно подкрепата е притеснението, не е задължително да бъде гаранция, тъй като подкрепата може да бъде най-различна, но всеки инвеститор трябва да има гаранция за възвращаемост на направените

инвестициите. От това идва усложнението", коментира Пакерманов, цитиран от изданието 3e-news.

Той допълни, че в рамките на БулАтом е имал среща с представители на френската компания "Фраматом", която има интерес да участва в проекта като доставчик на оборудване. Представителят на "Росатем" заяви, че "Фраматом" "потвърждава своята заинтересованост и е готова в това число да участва и в организацията по финансирането".

Той допълни, че и американската "Дженерал Електрик" е готова да участва в техническата част, но не знае за друг техен интерес относно АЕЦ "Белене".

Вероятно "Фраматом" е предложила да осигури експортно кредитиране за своето оборудване за проекта, което е често срещана практика.

Енергийният министър Теменужка Петкова каза, че документацията за провеждането на процедурата за търсене на инвеститор или малки акционери в проекта вече е изпратена на заявилите досега интерес компании да участват под една или друга форма. Това са CNNC, "Росатом", Фраматом" и "Дженерал Електрик".

Петкова заяви, че вече е готова оценката на активите, с които държавата смята да участва в акционерния капитал на проектната компания за АЕЦ "Белене". Данните първо ще бъдат предоставени на потенциалните инвеститори, а едва след формирането на проектната компания – и пред обществото, допълни Петкова.

Това най-вероятно се прави заради възможността кандидат-инвеститорите да оспорват оценките и да не приемат дела, който държавата иска да запази за себе си срещу направените вече инвестиции в проекта. Според обявявани досега данни, НЕК е вложила над 3 млрд. лв. , а през април Петкова каза, че НЕК започва процедура по долицензиране на проекта пред Агенцията за ядрено регулиране (АЯР). Целта е то да се прибави

към съществуващите активи на проекта и така да се повиши държавният дял.

Шефът на НЕК Петър Илиев каза, че до две седмици ще бъде обявена процедура за фирма, която да помага за необходимите допълнения към проекта за АЕЦ "Белене" за издаването на окончателен лиценз от АЯР.

"Ще сключим договора и някъде есента ще получим готов, лицензиран проект, който евентуално да го представим на желаещите за изграждането на АЕЦ "Белене". Много по-добре е при водене на преговорите да представим и лицензиран проект, отколкото приказки, че имаме най-добрия проект", каза Петър Илиев пред БНР.

Според Богомил Манчев, председател на Българския атомен форум, който организира форума

БулАтом, инвеститорите ще признаят около 1.3 – 1.4 млрд. евро от похарчените до момента пари за АЕЦ "Белене". Според него е възможно държавата да поиска да получи бонус за привличането на инвеститора, какъвто предложи немската компания "Ер Ве Е" (RWE) за придобиване на 49 на сто от проекта, но се отказа и до акционерно споразумение с НЕК не се стигна. Манчев припомни пред 3е-news, че при подписването на предварителния договор между НЕК и RWE държавата по неясни причини се отказа от тези 300 млн. евро, които всъщност трябваше да се инжектират в капитала на съвместната им компания.

Теменужка Петкова не изключи процесът на преговорите с потенциалните кандидати да продължи повече от предвиденото в зависимост от въпросите им.

"Надявам се на максимално ускоряване на процедурата за стратегически инвеститор за АЕЦ "Белене", заяви Манчев. В обръщението си към участниците в конференцията Манчев припомни, че с ядрена енергетика и ВЕИ може да се постигне 85 % беземисионна енергетика, но не може с лека ръка да се отпишат и въглищните централи, за чиято модернизация спрямо евроизисквания ще са необходими огромни средства, което ще се отрази на цените.

"Изграждането на АЕЦ "Белене" ще позволи да преаранжираме микса си. Засега само атомната енергия и възобновяемите източници не могат да задоволят цялото потребление, така че страната ни не бива да задрасква с лека ръка въглищата. Нужно е обаче да започнем да развиваме и водородните технологии, като това ще помогне да постигнем беземисионна енергетика. Би било много добре, ако държавата стане мажоритарен участник в проекта "Белене", каза още Манчев.

Основният проблем на проекта за АЕЦ "Белене" е финансирането, призна председателят на парламентарната енергийна комисия Валентин Николов от ГЕРБ.

Заместникът му в комисията Таско Ерменков каза, че е притеснен "от лутането, от търсенето на миноритарно участие, от включването в проекта на възможностите за участие чрез дългосрочно изкупуване на електроенергия".

mediapool.bg