Кламер БГ - Бизнес новини: Натискът даде ефект. "Лукойл" обяви, че търси купувач за "Нефтохим"

Натискът даде ефект. "Лукойл" обяви, че търси купувач за "Нефтохим"

Бизнес

|
Вт, 05 Дек 2023г. 15:05ч.
Натискът даде ефект. "Лукойл" обяви, че търси купувач за "Нефтохим"

Натискът даде ефект.

След месеци на държавен натиск, признат официално и от финансовия министър Асен Василев, от "Лукойл" обявиха във вторник, че обмислят продажбата на рафинерията си в Бургас – "Нефтохим".

"Предвид същественото изменение на условията за осъществяване на дейността на предприятията от групата "Лукойл" на територията на България, компанията започна работа по преразглеждане на стратегията си по отношение на този актив. С помощта на международни консултанти ще бъдат анализирани различни опции, включително продажбата на бизнеса", съобщиха от компанията.

Това се случва след поредица от действия на държавно и политическо ниво срещу нефтопреработвателното предприятие, което е напът да остане в скоро време без правото да внася руски суров петрол и това напълно променя бизнес модела му.

Четете бюлетина Денят с Mediapool

Абонирайте се

През август правителството отне концесията на рафинерията за терминала за разтоварване на танкери "Росенец" и инфраструктурата отново мина на подчинение на "Пристанищна администрация". Президентът Румен Радев сезира Конституционния съд за това и върховният орган реши да провери дали е спазен законът при това решение.

През октомври правителството, което държи една – т.нар. златна, акция, която му дава особени права за контрол и блокиране на решения, заяви, че инвеститори са проявили интерес да купят рафинерията. Прекият собственик на "Нефтохим" – швейцарската "Литаско", която е дъщерно дружество на листната на борсата и с множество чуждестранни акционери руска петролна компания "Лукойл", отрече тя като мажоритарен притежател на капитала на предприятието да е разговаряла с потенциални купувачи.

Тогава от "Литаско" заявиха, че не са назначавали каквато и да било държавна или частна организация за търсене на потенциални купувачи или провеждането на каквито и да било преговори за продажба от нейно име. С днешното прессъобщение се обявява точно това. Дали по времето, когато правителството е разговаряло с потенциални кандидати, те са били във връзка и с "Литаско" не се коментира официално, но неофициалната информация е, че преговорите са били само с кабинета като държател на златната акция.

Рафинерията в числа

Според финансовия отчет на "Лукойл Нефтохим България" за 2022 г. предприятието има активи за 3.437 млрд. лв.

През миналата година на рекордни цени на енергийните ресурси рафинерията е имала приходи за 2.7 млрд. лв., което е с милиард лева повече спрямо 2021 г. При това 2 млрд. лв. от оборота е осигурен от вътрешния пазар.

Така дружеството завършва годината с печалба от 129.596 млн. лв., което е почни два пъти повече от положителния й финансов резултат през 2021 г., който е 68.157 млн. лв.

Любопитен факт е, че рафинерията е изкарала 76 млн. лв. от продажба на парникови квоти през 2022 г.

Политическият натиск над "Нефтохим" продължи и през ноември след поредица политически разправии и заплахи управляващите от "Продължаваме промяната-Демократична България", некоалиционният им партньор ГЕРБ и пришилото се ДПС се разбраха вносът на руски петрол в България да бъде прекратен "в срок не по-рано от 1 март 2024 г. и не по-късно от 15 март 2024 г.". Реално все още предсрочното падане на даденото от Брюксел изключение за внос на руски петрол "Уралс", което сега е до 1 октомври 2024 г., не е прието окончателно от парламента.

"Лукойл": Подложени сме на натиск

"Преразглеждането на стратегията е следствие от приемането от страна на държавните органи на България на дискриминационни закони и други несправедливи, пристрастни политически решения спрямо рафинерията, които нямат нищо общо нито с цивилизованото регулиране на големия бизнес, нито с увеличаването на приходната част на бюджета на страната", казват от "Лукойл".

"Изкуствено раздухваната политическа буря около предприятието на голяма международна търговска структура, спрямо която няма наложени санкции на Европейския съюз и САЩ, и която изпълнява всички свои задължения пред държавата и работниците си, вреди на бизнеса на компания ЛУКОЙЛ, на инвестиционния климат в България, неумолимо руши имиджа на Републиката в очите на световния бизнес, негативно влияе върху приходите в държавния бюджет", допълва се в прессъобщението.

За нарушения на петролното ембарго от "Нефтохим" бе съобщено в анализ, изготвен от "Глобъл Уитнес", българския Център за изследване на демокрацията и Центъра за изследване на енергията и чистия въздух, според който рафинерията изнася продукти от руски петрол уж за страни извън ЕС, а всъщност чрез претоварване в открито море те стигат до държавите от ЕС и дори до САЩV Това бе отречено и от "Лукойл Нефтохим Бургас", и от българските митници, които заявиха, че износът на рафинерията спазва условията на ембаргото и дерогацията му за България .

За оттеглянето на "Лукойл" от България се говори още от започването на руската война в Украйна, като неофициалните информации за потенциалните купувачи са най-различни.

Неофициалните кандидат-купувачи

Още в началото на годината се завъртя името на азерската петролно-газова компания СОКАР, която внася 1 млрд. куб. м природен газ годишно, през май откри в София регионален офис за Югоизточна Европа и получи лиценз за търговия с газ у нас. Твърденията са, че СОКАР има възможността за продължи да внася евтин руски петрол, но предвид намеренията за забраната му от началото на март 2024 г. това не е опция. От самата СОКАР обаче обявиха преди време пред Mediapool, че нямат интерес към "Нефтохим" и засега са съсредоточени в газовия си бизнес в региона.

Неофициално се твърди, че съпредседателите на "Продължаваме промяната" Асен Василев и Кирил Петков са имали среща с американския инвестиционен фонд "Цервър" (Carver), който проявявал интерес. Не е ясно обаче дали има като партньор оперативен петролен играч, който да може да управлява адекватно нефтопреработвателното предприятие.

Друга тиражирана усърдно от месеци версия е, че интерес към апетитната хапка имат санкционираният от САЩ за корупция председател на парламентарната група на ДПС Делян Пеевски и бизнесменът Георги Самуилов, който притежава компанията "Инса ойл". Дружеството през 2021 г. е държало 37.5 процента от търговския оборот при горивата и нефтопродуктите у нас, според данни на Центъра за изследване на демокрацията. То също така преработва петролни деривати и миналото лято създаде смесено дружество с базираната в Хюстън компания "Фокъл Пойнт Енерджи" за разширяване на портфолиото от преработвани петролни продукти от "Инса" и експанзия на Балканите.

Дружеството "Инса Ойл Инк с.а." (Insa oil Ink SA) трябва да обогати и разнообрази съществуващото портфолио от рафинирани продукти, произвеждани в рафинерията на "Инса" в град Белозем, но и да развие новия завод за производство на биоетанол на компанията.

Твърди се, че има и още един американски потенциален купувач, но реално нито едно от тези имена не е обявявано официално.

От "Лукойл" заявяват, че тепърва ще търсят с международна компания потенциален купувач, като има врата и за преструктуриране на бизнеса, което не е ясно дали и възможно и как би се случило.

При всички положения това вероятно ще продължи доста време.

В началото на 2023 г. "Лукойл" намери купувач на рафинерията си в Сицилия, но там предприятието бе национализирано и реално руската компания беше под още по-голям натиск от този, оказван й в България. Тя сключи сделка с "Джи О Ай Енерджи" (G.O.I. Energy), която има партньорство с търговеца "Трафигура" (Trafigura). Сделката обаче подлежи на регулаторни одобрения, които се очаква да бъдат получени до края на тази година.

"Нефтохим" е най-голямата рафинерия на Балканския полуостров и в топ 10 на най-модерните нефтопреработвателин предприятия в света с възможността да преработва 25 от всички 28 сорта петрол.

mediapool.bg