Кламер БГ - Бизнес новини: Борисов иска от САЩ дотации за внос на втечнен газ

Борисов иска от САЩ дотации за внос на втечнен газ

Бизнес

|
Пон, 29 Апр 2019г. 20:59ч.
Борисов иска от САЩ дотации за внос на втечнен газ

САЩ да дотират по линия на военното сътрудничество евентуалния внос на американски втечнен газ в България, за да може цената му да е конкурентна на руското синьо гориво и потребителите и икономиката да усетят диверсификацията. Тази идея е дал българският премиер Бойко Борисов на председателя на Института за енергийни изследвания във Вашингтон Том Пайл, с когото разговаря в понеделник в рамките на започналата в София двудневна конференция, посветена на възможностите за диверсификация на газовите доставки с насоченост към втечнения газ.

Министър-председателят съобщи още, че около 20 май се планира да се направи първа копка на газовата връзка на България с Гърция от Стара Загора през Хасково до Комотини, по която всъщност да се внася втечнен газ. Отделно се работи и по оставянето на повече свободен капацитет в газовата ни мрежа, за да може при появата на по-евтин газ на пазара, да има техническа възможност.

Преди това пък енергийният министър Теменужка Петкова каза, че до края на годината се очаква да заработи у нас газовата борса. За да стане това енергийният регулатор вече е изготвил промяна в правилата за търговия с природен газ и тяхното одобряване предстои през месец май, добави председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране Иван Иван в рамките на форума.

Правили сме репетиции за втечнен газ

Борисов заяви, че е запознал Пайл с намерението "около 20 май да направиме първа копка на интерконектора с Гърция към Александруполис".

"И в момента по 1 млн. куб. м втечнен газ можем да вкарваме през Солун. Правили сме репетиции. Знаете, сменихме компресорите с по-ефективни и много добри. Така че по тази тема вече сме много напред. Защо е важна тя? Защото енергийната сигурност е свързана и с националната. Цените на шистовия газ стават все по-ниски. В САЩ вече са около 100 долара. Искам много добре (да знаят) тези, които се заяждат по темата за газовия хъб "Балкан" и нашата мрежа, която разширяваме – транзитът през България е много добре изчислен и свързан с третия енергиен пакет. Целта на днешната среща и разговорите по втгечнения газ е диверсификацията вътре на производството в страната и ако има по-евтин газ от сегашния, нашите потребители да го получават", каза Борисов пред журналисти след срещата си с американския представител.

"Истинската диверсификация ще бъде от конкуренцията в цената. Ако американците дават по-добра цена – а тука говорихме как може през вноските в НАТО, през американските бази за учения в България да мислим по тези държавни дотации, които дава Америка, но са в много начален стадий. Само идея", допълни той. "Има 1 млрд. долара в Щатите по темата, за които би могло да говориме с американското правителство по-нататък", каза министър-председателят.

А Тръмп какво ще даде?

Помолен да уточни какво има предвид, Борисов обясни: "Ако разликата в цената е неизгодна за нашата икономика и вкарваме по-скъп американски газ, кой ще го вземе? А те имат програма за дотиране, да може да имаме конкуренция. Всички имаме амбиции до 2 процента от разходите (има предвид ангажиментът 2 на сто от брутния вътрешен продукт на страната да е за отбрана) да са за НАТО. Имаме в Ново село база. Президентът Тръмп като бизнесмен винаги казва: Добре, ще дадем това, но ти какво ще дадеш? И ние сега казваме: ОК. Относно военната сигурност имаме бази, летища, купуваме F-16 - добър самолет, нов. И в същото време казваме: А вие нещо в замяна няма ли да направите за нас? Ето, ние интерконекторите правим. По магистрала "Марица" карат турци, гърци, араби, всякакви. Като имаме газовите магистрали и интерконекторите с Гърция, Турция, Сърбия, Румъния, който докара по-евтин газ – капацитет свободен има, в газохранилището има, заповядайте, возете, продавайте на борсата, печелете пари, това е плюс за българската икономика, защото и потребителите ще имат по-ниски цени".

На въпрос кога очаква отговор от американска страна за възможността за дотиране на вноса на техен втечнен газ у над, премиерът каза, че "в преговорите с правителството на САЩ за самолетите ще се срещаме", но в същото време отрече дотациите да бъдат поставяни като условие за сделката за F-16.

Американци, руснаци – който даде по-евтино

Борисов посочи още, че се движат нещата по газовия хъб "Балкан". "Работим, освен по разширението на Чирен (подземното газохранилище), да оставим свободен капацитет по тръбите, ако дойде по-евтин газ, да може да ги запълваме. Това в името на потребителите на топлофикациите, на икономиката. Така че – дават американците по-евтин газ, вземаме го, дават руснаците по-евтин газ – изграждаме именно тези магистрали, че да може да вземем от който е по-евтин. Това е целта на нашия ангажимент", каза Бойко Борисов.

Той реши "малко да сложиме и политика". "Не знам по времето на кое правителство е било, когато паралелните тръби на транзитните са били изрязани и запушени. С каква цел оставям на разследващите журналисти да проверят. На времето са изрязали тръбите, за да ни вкарат в тази зависимост. Трябва ли да си мълчиме за това. Но ние ще ги възстановиме. Горе долу сега разбрах защо са изрязани и кой им е помогнал - разбира се, наш опонент", каза още Борисов, без да даде повече подробности.

Сашо Дончев с голям нос и шкембак

Накрая Борисов заяви: "Сашо Дончев ми обеща утре на карикатурата да сме заедно. С голям нос да го нарисуват и него и

голям шкембак. Ако не, значи не си е удържал на думата".

Преди срещата с премиера, Том Пайл посочи пред конференцията, че прогнозите са до 2021 г. САЩ да станат нетен износител на природен газ и акцентира върху ръста през последните десет години не само на производството на втечнен газ. Даде за пример как само в последния месец три американски компании са подписали договор за внос на втечнен газ в Полша.

Газова борса до края на годината

Енергийният министър Теменужка Петкова също изрази надежда, че ще се запази тенденцията за поевтиняване на втечнения природен газ спрямо доставяния по тръбопроводи. Тя допълни, че през втората половина на 2019 г. се очаква да се вземе окончателното инвестиционно решение за изграждането на терминала за регазификация на втечнен газ край гръцкото пристанище Александруполис и съответно България да стане акционер в проекта. Намеренията са държавният газов оператор "Булгартрансгаз" да вземе 20- процента от компанията,

която ще е оператор на съоръжението. Дружеството вече кандидатства за част от капацитета на бъдещите доставки на терминала, но за какви количества стана въпрос не се съобщава, защото било търговска тайна. "Това е част от концепцията за газовия хъб", посочи Петкова и допълни, че също като част от този проект до края на 2019 г. ще стартира платформата за търговия с газ у нас и "така ще доставяме газ на конкурентни цени".

Изтичащият договор с "Газпром" през 2021 г. отваря вратите за алтернативи

Руският енергиен експерт Михаил Крутихин коментира, че Русия също е обърнала интереса си към втечнения газ и за целта са разработени редица стратегии. Сред тях е изграждането на терминали за втечнен газ по арктическото крайбрежие и по-специално край Мурманск и Камчатка. Засега бизнесът не ги припознава и следва, но нещата ще се променят, смята Крутихин, който е сред критиците на водената от Русия енергийна политика.

Причината е, че скоро "Газпром" няма да е единственият износител на руски природен газ, а и ще се наложи да отдели част от дейностите си по преноса и търговия, за да отговаря на Третия енергиен пакет на Европейския съюз, ако иска да продължи да осъществява дейност на общностния пазар, смята руският експерт.

Бившият посланик на България в Русия и енергиен експерт Илиян Василев допълни, че "Лукойл" и Роснефт" също имат интерес да изнасят природен газ и у нас трябва да се спре да се гледа на "Газпром" като на единствения възможен доставчик. Според него в момента България има уникална възможност да започне да внася втечнен газ, защото в края на 2021 г. изтича сегашният договор на държавния газов доставчик "Булгаргаз" с "Газпром експорт". Василев изрази надежда, че "Булгаргаз" в следващия си търг за алтернативни на руския газ доставки ще отвори процедурата за внос на втечнен газ.

mediapool.bg