Кламер БГ - Бизнес новини: Моловете ще отворят врати последни, в ход е предоговаряне на наемите

Моловете ще отворят врати последни, в ход е предоговаряне на наемите

Бизнес

|
Пон, 11 Май 2020г. 15:24ч.
Моловете ще отворят врати последни, в ход е предоговаряне на наемите

Моловете ще отворят врати последни. В момента в тях работят единствено магазините за хранителни стоки и аптеките. Това доведе до напрежение сред търговците, голяма част от които продължават да плащат наеми и те се заканиха да протестират на 15 май.

Междувременно в ход е предоговаряне на наемите в краткосрочен план, като всеки търговски център подхожда индивидуално. Голяма част от наемодателите в моловете по време на извънредното положение са предложили намаление или отлагане на плащането на наем.

По-сложна е ситуацията с магазините по търговските улици. Там където наемодателите не са гъвкави, вече се виждат опразнени търговски помещения по централните улици не само в столицата, но и в други големи градове. Това показват пазарни проучвания на двете най-големи консултантски компании у нас "Колиърс" (Colliers) и "Кушман и Уейкфилд Фортън" (Cushman&Wakefield Forton).

Не е ясно кога ще отворят моловете

Към момента правителството не се ангажира кога ще разреши отварянето на търговските центрове.

Отварянето на моловете ще е една от последните мерки, които ще се отхлабят, каза министърът на здравеопазването Кирил Ананиев преди началото на заседанието на парламентарната комисия по правни въпроси в понеделник.

В същото време търговци заплашиха да излязат на протест на 15 май, ако след отмяната на извънредното положение моловете нe отворят врати.

Предоговарянето на наемите в моловете

Заповедта за затваряне на моловете постави наемателите и наемодателите в затруднено положение и това ги провокира да търсят решения чрез

предоговаряне на наемите в краткосрочен план, коментира Иван Граматиков, мениджър "Търговски площи" в "Кушман и Уейкфилд Фортън".

Той посочи, че намирането на консенсус по въпроса зависи от редица фактори.

"Макар исканията на наемателите често да са сходни,

подходът от страната на търговските центрове спрямо тях е различен. Това е процес който тече в почти всички европейски страни, където няма специфично законодателство, което да регулира отношенията между наемодатели и наематели по време на пандемия или няма въведени специфични кризисни мерки като в Гърция или Украйна", каза Иван Граматиков.

След година с висока наемна активност, която повиши нивата на заетост в софийските молове до 95%, сега очакванията са делът на свободните площи през 2020 г. да се увеличи, а възстановяването на пазара да стане факт през 2021 г., сочат прогнозите на "Кушман и Уейкфилд/ Фортън".

В началото на годината наемът за обект от 100 - 150 кв.м с първокласна локация в търговски център в София беше около 40 евро/кв. м, а в Пловдив, Варна и Бургас нивата бяха съответно около 30 евро/кв. м, 32 евро/кв. м и 26 евро/кв. м. Сега прогнозите са тези нива да паднат през следващите три месеца.

Проучването на "Колиърс" от април показва, че близо половината от наемателите (48%) в моловете са спрели да плащат наеми и режийни разходи. Пак толкова (51%) са пуснали служителите си в платен или неплатен отпуск. Над една трета (37%) са замразили плановете си за експанзия. Само 3 на сто са решили да затворят обектите си, показва изследването на "Колиърс".

Все повече празни магазини по улиците

И ако в моловете наемодателите са по-гъвкави в преразглеждането на наемните нива, не така стоят нещата с помещенията на търговските улици.

Наемателите на тези обекти се сблъскват с неотстъпчивост от страна на собствениците на магазините. В масовия случай те са на физически лица, за част от които това е единствен доход. Това допълнително затруднява преговорите.

Увеличаващият се брой на изпразнени помещения в централната градска част на столицата и другите големи градове показва, че има собственици, които отказват да направят отстъпки в наемните нива.

Според данните на "Кушман и Уейкфилд Фортън", допълнителен фактор за предсрочно напускане на обектите по търговските улици са и по-кратките срокове на наемните договори.

Пренасочване към онлайн търговията

В тази кризисна ситуация около 60 на сто от търговците са се опитали да преструктурират бизнеса си, като са се насочили към онлайн търговията или разработване на нови продукти и услуги, показва проучването на "Колиърс".

Това са предимно търговците в секторите на спортните стоки, здраве и красота, мода и обувки. Увеличение се наблюдава и при доставките на храна за вкъщи или офиса.

Макар и със сериозен ръст, поръчките онлайн обаче не могат да компенсират загубите от затварянето на физическите обекти, показва анализът на "Кушман и Уейкфилд Фортън".

И планове за растеж

Въпреки тежката ситуация в търговията, някои бизнеси, които не бяха засегнати толкова силно от пандемията планират разрастване. Такива са веригите за хранителни стоки, дрогерии, аптеки, магазини за бързооборотни стоки в по-ниския ценови сегмент.

"Активността през следващите месеци ще зависи от промяната на мерките и заповедта, позволяваща отваряне на търговските обекти, както и от последващото поведение на потребителите", коментира Иван Граматиков.

mediapool.bg