Кламер БГ - Бизнес новини: Токът за бизнеса поевтинява от ноември, за бита не

Токът за бизнеса поевтинява от ноември, за бита не

Бизнес

|
Четв, 22 Окт 2015г. 18:41ч.
Токът за бизнеса поевтинява от ноември, за бита не

Токът за бизнеса поевтинява леко от ноември, но за бита няма да има промяна, въпреки че и в двата сегмента се предвижда да бъде намалена таксата "задължение към обществото", в която влизат разходите на обществения доставчик НЕК за изкупуване на скъпата електроенергия от възобновяемите източници, от т.нар. американски ТЕЦ и когенерации. Това се предлага в проект на решение на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), който предстои да бъде обсъден публично идния понеделник.

В него се предвижда таксата "задължение към обществото" да се намали с 1.03 лв. от сегашните 37.90 лв./МВтч без ДДС до 36.83 лв. Това съответно ще свали цената на продаваната от НЕК миксирана от всички централи енергия от сегашните 116.60 лв./МВтч без ДДС на 115.50 лв.

Причината е в падналата с 14 процента стойност на природния газ от 1 октомври, която се отразява върху тока, произвеждан от топлофикациите по комбиниран начин и съответно спадът на разходите на НЕК за изкупуването на тази електроенергия. От КЕВР изчисляват, че това ще намали със 7.76 на сто плащанията на НЕК за ток от когенерациите. Това са над 40 млн. лв. по-малко, които съответно се отразяват в спада на таксата "задължение към обществото".

От намалението обаче ще се възползва само бизнесът, който през лятото вече протестира срещу двойното вдигане на въпросната тарифа и дори се закани за нови стачки, ако от 1 ноември няма намаление на таксата.

Именно това сега се случва. Председателят на Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори Константин Стаменов обаче заяви, че " за бизнеса това не е никакво намаление". "Това левче не ни помага, реално няма промяна в тарифата и икономиката остава запушена заради проблемите в енергетиката с ненотифицирани от Европейската комисия преференциални цени за зелената енергия и от американските централи", посочи Стаменов пред Mediapool. Той не можа да се ангажира с коментар за обявената от четирите работодателски организации КРИБ, БСК, АИКБ и БТТП стачна готовност, които от юни не спират да недоволстват от цените на тока. Те не само поискаха оставката на шефа на регулатора Иван Иванов, но и внесоха сигнали в прокуратурата и в Европейската комисия заради високите цени на тока.

За разлика от бизнеса, битът няма да усети нищо от падането на таксата, защото неговите цени няма да бъдат променени като крайна стойност въпреки вътрешното преструктуриране на тарифата. Реално с предлаганото от комисията решение се предвижда от 1 ноември те да вдигнат цената на енергията, но намаление на мрежовите им такси, ще компенсира разликата и реално дневната и нощната енергия за домакинствата ще струват колкото досега.

Иван Иванов обясни пред журналисти, че не е необходимо цената на тока за бита да се променя, защото към момента това би могло да бъде незначително намаление.

В миналото регулаторът е правил промени в цените и за под процент, но сега регулаторът е решил да не прави корекции, за да се застрахова за евентуално поскъпване на газа в бъдеще. Това подход бе приет при определянето на цената на топлоенергията от 1 октомври.

"Не искаме да подложим на риск битовите потребители, в случай че отново цените на природния газ тръгнат нагоре. Знаем, че хората предпочитат да има стабилност и предсказуемост на тези цени. Те остават без промяна. Ако трябваше да се променят тези цени, промяната щеше да е с по-малко от половин процент", коментира Иван Иванов.

С планираните промени токът за малките предприятия, които купуват от регулирания пазар, ще е по-евтин с 2 процента.

Въпреки направените промени в структурата на цената на тока, дефицитът в НЕК до края на следващия юни ще е 1.205 млрд. лв., сочат разчетите на КЕВР. Очакванията са в новосформирания фонд "Сугирност на енергийната система" да влязат 116.398 млн. лв. от внасяните 5-процентните отчисления но всички електроцентрали от продадената от тях енергия. Отделно от продажба на държавни парникови емисии се очаква да постъпят 439 млн. лв. до края на юни 2016 г., когато изтичат сегашните цени на тока.

mediapool.bg