Кламер БГ - Бизнес новини: АБВ иска парламентарни консултации за АЕЦ "Белене"

АБВ иска парламентарни консултации за АЕЦ "Белене"

Бизнес

|
Пон, 08 Авг 2016г. 17:39ч.
АБВ иска парламентарни консултации за АЕЦ "Белене"

Партията АБВ настоява премиерът Бойко Борисов да свика политически консултации за намирането на решение за проекта за строеж на АЕЦ "Белене" след арбитражното осъждане на НЕК да плати 520 млн. евро на руската "Атомстройекпорт" за поръчано и произведено ядрено оборудване. Друго искане на доскорошните партньори на управляващата партия ГЕРБ е да се създаде парламентарна анкетна комисия, която да провери условията по взетия наскоро облигационен заем за 550 млн. евро от "Българския енергиен холдинг" (БЕХ) за уреждане на борчовете на дъщерната му НЕК.

Това призова зам.-председателят на АБВ Румен Петков на пресконференция в понеделник. Според него е важно възможно най-скоро време да се вземе решение за АЕЦ "Белене", за да се минимизират щетите от ядрения проект, както и да се провери заемът на БЕХ, който според партията на Георги Първанов, е взет при изключително лоши финансови условия.

"От документите, които бяха представени става ясно, че за първия период от 3 месеца, считано от датата на усвояване, лихвата е 3% годишно. За втория период от следващите три месеца е 3.5% годишно. За третия период от следващите три месеца е 4% годишно. След изтичане на предходния период от три месеца е 5% годишно, като приложимата надбавка за горепосочените периоди се увеличава с до 0.59% годишно в случай на намаляване или загуба на рейтинг по отношение на "Българския енергиен холдинг", посочи Румен Петков.

По думите му, в договора за кредитирането е записано, че поради неизпълнение по кредити на НЕК агентът има право едностранно да увеличи надбавката на приложимия лихвен процент до 8.5% годишно. "Това означава, че банките гледат на министъра на енергетиката на Република България, на ръководството на Министерство на енергетиката, като на една купчина безбъдници, от която могат да очакват всякакви поражения върху енергийната система и затова са сложили такива унизителни, убийствени клаузи. Това е престъпление и ще бъде плащано от всички нас“, заяви Петков.

Той попита как дружество като "Енерго-Про“, без държавни гаранции, успява да вземе заем с лихва от 1.3%, а БЕХ е принуден да приеме толкова тежки условия.

В съобщението за пласираната облигационна емисия на БЕХ в края на юли се посочваше, че "годишните лихвени плащания са в размер на 4.875%".

В отговор на думите на Петков, от БЕХ потвърдиха лихвените проценти за първите и вторите три месеца, но по взетото през април 2016 г мостово финансиране за дълговете на НЕК към двете т.нар. американски електроцентрали у нас от консорциума между "Джей Пи Морган", люксембургския клон на "Банк ъф Чайна" и лондонския клон на италианската "Банка Ай Ем Ай". От холдинга обясняват, че с взетите от облигационната емисия 550 ммлн. евро на Ирландската фондова борса е погасено мостовото финансиране на 2 август 2016 г. Така е платена лихва за за второто тримесечие за 11 дни.

"Опцията за повишаване на лихвения процент до ниво от 8,5% не е приложима автоматично и едностранно, а само при настъпването на определени обстоятелства. Тази възможност на практика не е приложена, предвид фактическото погасяване на мостовия заем, след пласирането на облигационната емисия от БЕХ", посочват още от енергийния холдинг.

От там допълват още, че условията за осигуреното от БЕХ финансиране се различават съществено от взетото от "Енерго -Про", защото облигационният заем за енергийния холдинг е петгодишен и е необезпечен. "В този смисъл изказаните твърдения, че кредитодателите биха могли да предявят претенции към активи на БЕХ са необосновани", заключават от холдинга.

Пред журналисти зам.-председателят на АБВ Румен Петков коментира и писмото на председателя на ЕК Жан-Клод Юнкер до българския премиер Бойко Борисов от миналата седмица. По думите му от неговото съдържание става ясно, че комисията никога и по никакъв повод не е възпрепятствала изграждането на АЕЦ "Белене“. Според него въпросът сега е "какви мерки ще предприеме това правителство, за да може да се преодолеят щетите,които нанесоха на проекта предходните правителства". "Премиерът трябва да направи веднага политически консултации за намирането на силно решение за проекта "Белене", което утре няма да бъде зависимо от идването на нечий секретар тук", каза още Петков.

"Мисля още и, че е очевидно за всички, че приказките за това, че ще продадем произведеното за централата оборудване са до тук. Това не е една щайга краставици ,че да се юрнем да ги продаваме в арабския свят или другаде“, допълни той.

Вземане на общо решение за съдбата на АЕЦ "Белене" от всички парламентарно представени политически сили министър-председателят обеща още в началото на юли, но евентуалното заседание на енергийната комисия в Народното събрание остана за новия политически сезон, като намеренията на ГЕРБ бяха през лятото да се работи интензивно по отделянето на активите и пасивите на АЕЦ "Белене" в отделно дружество от НЕК, което да се предложи да приватизация срещу 1.409 млрд. лв. и ангажимент да плати присъдената на руснаците сума от 550 млн. евро.

В темата за АЕЦ "Белене" отново се включи и лидерът на България без цензура и евродепутат Николай Бареков, който в края на юли се предложи да оглави преговорите с Иран за продажба на беленското оборудване.

"АЕЦ "Белене" наистина е един гьол - гьолът на българската политика, в който от сутрин до вечер крякат жабите, но само с жабешко крякане държава не се управлява", заяви Бареков в съобщение до медиите за негов фейсбук коментар.

След като искаше да преговаря с иранците за реактора, сега Бареков обвинява Бойко Борисов, че "произвежда всекидневни новини на тема реактори и централа, коя от коя все по-абсурдни и противоречащи си и като логика, и като връзка с миналото на проекта".

"Първо щяхме да продаваме реактора на иранците, разбира се, без да питаме собственика ( Русия) и началниците (ЕС). Иран се оказа партньор на Русия в цели нови осем реактора и Борисов извади нов коз - ще питаме руснаците. Министър Теменужка запали джапанките към Москва, където си поискаха незабавно парите. Тя, горката, дори призна, че не знае какво е произведено до момента - интересно какво ли е продавала в Техеран?", пише Бареков

Той пита премиера "защо не поема отговорност за неустойките от 300 хиляди лева на ден като неговото правителство спря проекта "Белене" и щеше да "напляска" руснаците?". "За справка - това са годишните коледни и великденски надбавки за всички пенсионери и дори моите прочути таблети за всяко дете", допълва евродепутатът.

"Кой ще поеме отговорността за наемането на адвокатската фирма по делото с "Росатом", която го загуби и получи десетки милиони хонорар държавни пари? Фирмата беше избрана от първия кабинет "Борисов". Да, Белене наистина е един гьол - гьолът на българската политика, в който от сутрин до вечер крякат жабите, но само с жабешко крякане държава не се управлява", завършва фейсбук статуса си Бареков..

mediapool.bg