Кламер БГ - Бизнес новини: Бедните родители ще взимат и надбавки, и данъчно облекчение

Бедните родители ще взимат и надбавки, и данъчно облекчение

Бизнес

|
Четв, 19 Ноем 2020г. 19:30ч.
Бедните родители ще взимат и надбавки, и данъчно облекчение

Семействата с деца с официален доход до 510 лв. на месец на всеки от членовете си ще получават както детски надбавки, така и данъчно облекчение, ако родителите работят или са декларирали други облагаеми доходи пред НАП. Семействата с по-висок доход също ще бъдат подкрепени, но с данъчно облекчение в размер на 450 лв. на дете за година. Това е компромисният вариант, записан в проекта за Бюджет 2021, одобрен от депутатите на второ четене първо в бюджетната комисия в четвъртък.

Единственото неизвестно засега е колко реално ще струва щедрата мярка на държавния бюджет. Чрез нея рязко се завишава финансовата подкрепа от държавата за гледане на деца.

Първоначално ГЕРБ предложи детски надбавки догодина да получават всички 1 250 000 деца, а не само 570 000, колкото са в момента. След като идеята срещна силни критики и обвинения в популизъм, ГЕРБ се отметна от нея с аргумента, че мярката била "обидна" за богатите родители, поради което предложи надбавките да останат само за по-бедните семейства. В този случай обаче се предлагаше да се увеличи размерът на самото плащане - от 40 лв. на месец за едно дете на 50 лв., както и да се вдигне подоходният критерий за получаването на помощта - на максимум 650 лв. на месец на член от семейството.

И този вариант обаче срещна бурна обществена съпротива. Затова по предложение на ВМРО допълнително се въвежда истинско данъчно облекчение за деца, с което облагаемата основа ще може да се намали до 4500 лв. на година за едно дете. Това означава до 450 лв. отстъпка за едно дете за година, 900 лв. - за две, и 1350 лв. - за три и повече деца. В момента има подобно облекчение в закона за данъка върху личните доходи, но то възлиза на 20 лв. на дете за година.

Рязък скок на финансовата подкрепа за гледане на деца

Новото, доста по-високо данъчното облекчение ще може да се ползва от всички родители, включително и от тези, които получават и надбавки, обясни председателят на бюджетната комисия Менда Стоянова.

Така, максималната помощ, която ще получат родителите с по-ниски доходи през 2021 г., е 930 лв. за едно дете. При предишния вариант помощта щеше да бъде 600 лв. За семейство с две деца и доход на всеки от членовете до 410 лв. догодина ще могат да се ползват 1980 лв.

Депутатите приеха да се запазят изцяло сегашните условия за получаване на детските. Според тях семействата с месечен доход до 410 лв. на всеки от членовете си получават 40 лв. за едно дете, 90 лв. - за две, за три - 135 лв., за четири - 145 лв., а за всяко следващо помощта за семейството нараства с 20 лв. Домакинствата с доход между 410 лв. и 510 лв. пък получават 80% от размера на изброените помощи, а тези с над 510 лв. не получават финансова подкрепа за отглеждане на деца.

"Искаме да направим разлика между подпомагане, което е предназначено за наистина нуждаещите се, и данъчно облагане, стимулиращо отговорното родителство в България", заяви Менда Стоянова.

През 2020 г. около 570 000 деца получават помощи, а всички останали до 1 250 000 деца в България - не. В първоначалния вариант на ГЕРБ се предвиждаше всички деца да получават действащия размер на помощите. След като отпадна идеята за универсални надбавки, ГЕРБ предложи вариант с увеличаване на плащането от 40 лв. на 50 лв. за едно дете, от 90 лв. на 110 лв. за две деца и т. н. Предлагаше се и вдигане на дохода за получаване на 100% от помощта - до 510 лв., а на 80% - до 650 лв.

Големият проблем с детските надбавки е, че в момента държавата няма работещ критерий, по който да разграничава семействата, които реално се нуждаят от подпомагане, от всички останали. Затова надбавки получават близо половината от децата в България - към 570 000 от общо 1 250 000. Причината е, че диференциацията се прави на базата на официалните доходи на родителите, декларирани пред НАП, а те често не съвпадат с реалните. В резултат, семейство с доход над 510 лв. на всеки от членовете му на месец сега се води "богато". По официални данни на НАП за 2019 г. 91.5% от лицата с облагаеми доходи взимат до 2000 лв. на месец, а 72% - до 1000 лв.

Доставката на храна за вкъщи с 9% ДДС от 1 декември

От 1 декември 2020 г. ставката на ДДС за доставка на храна за вкъщи, приготвена в заведение, става 9%, реши окончателно парламентът. Това стана с приемане на второ четене на промените в данъчните закони за 2021 г.

Първоначално се предвиждаше намалената ставка да влезе в сила от 1 януари 2021 г., но в пленарната зала председателят на бюджетната комисия Менда Стоянова от ГЕРБ предложи това да стане по-рано - от 1 декември тази година. Корекцията беше подложена на гласуване от председателстващия заседанието Валери Симеонов с аргумента, че се очаква затваряне на заведенията по-рано от първоначално предвидения срок за влизане на мярката в сила и тя няма да е ефективна.

Ставката от 9 процента ДДС за доставка на храна за вкъщи ще се прилага до 31 декември 2021 г. Тя обаче няма да важи за топлите вериги на супермаркетите.

Ваучерите за храна стават 80 лв.

Увеличава се месечният таван на ваучерите за храна - от 60 на 80 лв., решиха още депутатите. Те отхвърлиха предложенията на патриотите и левицата месечната сума да се увеличи на 100 лв.

От ГЕРБ признаха, че ваучерите не са увеличавани от 2009 г. насам, но заявиха, че това са възможностите на сегашния бюджет.

Отхвърлено беше предложението на отцепилите се от БСП депутати, които сега са независими, да се регламентират и ваучери за почивка с цел държавата да подпомогне туристическия сектор.

Ставката на ДДС остава 20% за лекарствата

Депутатите за поредна година отхвърлиха предложението на БСП да бъде намалена на 9% ставката на ДДС за лекарствата, включени в позитивния списък и заплащани от здравната каса. "Българинът плаща прекалено много от джоба си за лекарства, системата за реимбурсиране на здравната каса не е ефективна. Лекарствата в България са едни от най-скъпите в Европа, а 19 държави имат по-ниски ставки", каза Георги Гьоков от левицата.

Софтуерите за продажби - на доброволен принцип

Окончателно бе гласувана и промяната, според която изискванията за софтуерите за управление на продажбите в търговските обекти (СУПТО) да се прилагат на доброволен принцип от бизнеса и да не стават задължителни. Фирмите, които доброволно се съгласят да спазват по-високите изисквания, ще получават по-бързо възстановяване на ДДС от НАП, както и няма да бъдат затваряни при първо нарушение, свързано с неиздаване на касова бележка.

Въвежда се данъчно облекчение за ремонти

Депутатите окончателно одобриха и въвеждането на данъчно облекчение за ремонт на жилището.

От годишната данъчна основа ще се приспадат направените през годината плащания за труд във връзка с подобрения или ремонт на един недвижим жилищен имот в общ размер до 2000 лв. Тъй като данъкът върху доходите у нас е 10%, то максималната данъчна отстъпка може да бъде 200 лв.

Условията за ползването й са недвижимият имот да е в България, да не е част от активите на фирма, а клиентът да има документ от майстора за платения труд за ремонта, който съдържа реквизитите по Закона за счетоводството (номер, дата на издаване, имената на майстора или фирмата, техните ЕГН или код от Търговския регистър). Ще трябва да се представи и документ за плащането – фискален бон, разписка, банково нареждане или друго.

Облекчението за пръв път ще може да се ползва за доходите от 2020 г. - тоест в данъчната кампания от януари до април 2021 г.

mediapool.bg