Кламер БГ - Бизнес новини: Банковата ваканция върви към удължаване

Банковата ваканция върви към удължаване

Бизнес

|
Ср, 02 Дек 2020г. 17:27ч.
Банковата ваканция върви към удължаване

Европейският банков орган е одобрил правила за ново удължаване на мораториумите върху плащането на банковите заеми заради пандемията от Covid-19, съобщи Българската народна банка (БНБ).

За България обаче все още няма официално решение, защото предложението трябва да дойде от Асоциацията на банките в България (АББ) и впоследствие да бъде одобрено от БНБ. По неофициална информация на Mediapool най-вероятно ще се стигне до подобно решение в близките дни.

Според правилата на ЕБО нови заявления на пострадали от кризата бизнеси и граждани ще се подават до 31 март 2021 г. В момента заявления не се приемат, защото срокът за това изтече на 30 септември.

Новата отсрочка е 9 месеца

Максимално допустимият срок на отсрочванията според новите правила става 9 месеца (досега беше 6), като този срок включва и срока на вече одобрено отсрочване на съответния кредит. Това означава, че ако даден заем е бил отсрочен например на 15 юни за максимума от шест месеца (тоест до 15 ноември), кредитополучателят ще може да поиска нова отстъпка в плащането на вноските за още максимум три месеца.

"Управителният съвет на Българската народна банка на свое заседание от 2 декември 2020 г. реши, че ще спазва гласуваните от Европейския банков орган Насоки EBA/GL/2020/15 за изменение на Насоки EBA/GL/2020/02 относно законодателните и частните мораториуми върху плащанията по кредити, прилагани с оглед на кризата, предизвикана от Covid-19. На база на гласуваните в ЕБО насоки и съобразно определените в тях условия БНБ отново има правната възможност да разгледа за утвърждаване евентуален нов проект на Асоциацията на банките в България за удължаване на частния мораториум върху плащанията по банкови кредити във връзка със ситуацията с Covid-19", съобщиха от БНБ.

От правилата на ЕБО става ясно, че мораториумът отново ще важи само за кредити, отпуснати преди въвеждането му. В България БНБ утвърди досега действащия мораториум на 10 април тази година, като той важеше за кредити, отпуснати до 31 март 2020 г.

Детайлите не са ясни

Все още не са ясни детайлите по вероятното удължаване на мораториума. Сигурно е, че отново ще има изискване фирмата или гражданинът да докаже, че е засегнат от Covid-19 чрез спад на оборота или на дохода. Досега имаше изискване фирмите и гражданите да са били редовни платци към 1 март 2020 г. или да имат просрочие най-много до 90 дни към тази дата.

ЕБО уточнява, че ще има специално третиране на заемите, които са прекласифицирани като необслужвани между 1 октомври и 1 декември 2020 г., като за тях най-вероятно ще се даде шанс да ползват новата отстъпка.

Неплатените в срок суми отново няма да се опрощават или намаляват, а ще последват промени в погасителния план на клиента и съответно - леко оскъпяване на заема.

Калин Христов: Отлагането на вноските не е решение

По-рано през деня по време на онлайн конференцията "Банките и бизнесът", организирана от в. "Капитал", подуправителят на БНБ Калин Христов допусна, че евентуалният нов мораториум не би бил особено ефективен, защото проблемите в най-засегнатите от кризата сектори - туризъм, ресторантьорство и др., най-вероятно ще са дългосрочни.

"Допълнителното възстановянане на мораториума няма да носи големи ползи, тъй като мораториумите са полезни за временни мерки. Дългосрочното отлагане на обслужването на кредитите не е инструмент, който може да се реши през надзорна политика, тъй като там говорим за перманентно, дългосрочно засегнати сектори, при които не става дума за временен ликвиден проблем, а за проблем с платежоспособността и този проблем не може да бъде решаван с отлагане на кредити", посочи Христов. Според него засегнатите бизнеси е най-добре да бъдат с друг вид подпомагане от правителството.

Чрез въведения през април мораториум у нас бяха отсрочени кредити на граждани и фирми за около 9 млрд. лв., което прави около 10-13% от отпуснатите заеми. Масово отсрочките по тях изтичат през ноември и декември и най-вероятно те ще могат да удължат заемите си с още максимум 3 месеца. Според експерти проблемът е, че така се създава нагласа за непрекъснато отлагане на кредитните задължения, което е лош сигнал.

Според финансиста Десислава Николова от портала "Моите пари" обаче мярката е много полезна, защото хората и бизнесите все още не са излезли от кризата и ще им се даде "глътка въздух" в силно напрегнатия етап на втория локдаун.

mediapool.bg