Кламер БГ - Бизнес новини: БНБ ще договаря суап линия от Европейската централна банка

БНБ ще договаря суап линия от Европейската централна банка

Бизнес

|
Вт, 21 Апр 2020г. 16:00ч.
БНБ ще договаря суап линия от Европейската централна банка

БНБ е изпратила писмо до Европейската централна банка (ЕЦБ) за договаряне на суап линия, каквато на 15 април получи Хърватия. Това съобщи в понеделник финансовият министър Владислав Горанов. До момента БНБ не е коментирала темата.

По думите на Горанов суап линията ще бъде за няколко милиарда евро.

Суап линията е договорка между централните банки да си разменят валути. Например, суап линията на ЕЦБ с Федералния резерв на САЩ позволява на еврозоната да получава долари срещу същото количество евро за ФЕД. Целта на суап линиите от ЕЦБ към държавите извън еврозоната или ЕС е да позволят на националните централни банки да осигурят необходимото количество евро в икономиките си.

"Суап линията ще бъде допълнителна гаранция за стабилността на валутния борд, независимо че той е покрит над 150%, тъй като в подобна криза бордът трябва да е максимално защитен", поясни Горанов.

По думите му суап линията може да стане факт заедно с влизането в чакалнята за еврозоната – ERM II, но също така и по-рано. Договарянето на суап линия по принцип няма нищо общо с влизането в ERM II или еврозоната.

На 15 април суап линия от ЕЦБ на стойност 2 млрд. евро договори Хървания, а преди това Дания увеличи обема на своята линия от 12 млрд. евро на 24 млрд. евро.

По информация на Mediapool писмото на БНБ до ЕЦБ представлява само запитване за условията на подобна линия, която наподобява овърдрафт и на практика е вид заем, който най-вероятно ще бъде придружен от такси.

Според част от икономистите България на този етап не се нуждае от подобна линия, защото валутните резерви на страната са на изключително добро ниво – 53.8 млрд. лв., което като дял от БВП е по-високо равнище дори от резервите на Китай. Освен това левовете са покрити с евро на около 155%. Правителството обаче смята, че суап линията е необходима за допълнителна защита на борда в криза. На 16 април президентът на ЕЦБ Кристин Лагард отправи посланието, че като цяло банката е отворена към сключването на подобни споразумения в сегашната тежка ситуация.

mediapool.bg