Кламер БГ - Бизнес новини: ЕК с по-оптимистична прогноза за икономиката ни от тази на БНБ

ЕК с по-оптимистична прогноза за икономиката ни от тази на БНБ

Бизнес

|
Четв, 14 Юли 2022г. 14:47ч.
ЕК с по-оптимистична прогноза за икономиката ни от тази на БНБ

ЕК с по-оптимистична прогноза за икономиката ни от тази на БНБ

Европейската комисия (ЕК) повиши прогнозата си за икономическия растеж на България за тази година и я понижи за 2023 г. В същото време Българската народна банка (БНБ) прогнозира значително влошаване на икономическия растеж на страната ни през тази и следващата година.

Прогнозите на двете институции идват след оптимистичните данни на Евростат, според които България се нарежда на първо място в ЕС по ръст на индустриално производствос 20.02% през май спрямо година по-рано. Според вицепремиера и министър на икономиката в оставка Корнелия Нинова такава добра новина страната ни не е имала през последните 15 години - от 2007 г., когато станахме член на ЕС.

Военната агресия на Русия срещу Украйна продължава да оказва отрицателно въздействие върху икономиката на ЕС, като я тласка към по-нисък растеж и по-висока инфлация в сравнение с прогнозата от пролетта, е посочено в лятната икономическа прогноза на ЕК.

Прогнозата е икономиката на ЕС да нарасне с 2.7 процента през тази година и с 1.5 % през 2023 г. В еврозоната растежът се очаква да бъде 2.6 процента през 2022 г., а следващата да се забави до 1.4 процента.

През 2022 г. средната годишна инфлация се очаква да достигне исторически върхови стойности от 7.6 процента в еврозоната и 8.3 процента в ЕС, преди да се понижи през 2023 г. съответно до 4 процента и 4.6 процента.

Много от отрицателните рискове, свързани с прогнозата от пролетта на 2022 г., се реализираха, се казва в доклада на Еврокомисията. Нахлуването на Русия в Украйна оказа допълнителен натиск за повишаване на цените на енергията и хранителните стоки. Те подхранват инфлационния натиск в световен мащаб, подкопават покупателната способност на домакинствата и предизвикват по-бърза реакция на паричната политика от очакваното.

Продължаващото забавяне на растежа в САЩ е в допълнение към отрицателното икономическо въздействие на стриктната политика на Китай за нулево разпространение на Covid-19. Като цяло се очаква икономиката на ЕС да продължи да се разраства, но със значително по-бавни темпове от очакваното в прогнозата от пролетта на 2022 г.

Прогнозите за икономически растеж

Лятната икономическа прогноза на ЕК публикувана днес показва, че реалният брутен вътрешен продукт (БВП) на България ще нарасне с 2.8

на сто през тази година, което обаче е доста под отчетените 4.2 процента през 2021 г., но е малко по-високо от средното за ЕС.

БНБ е още по-песимистична и понижи прогнозата за растеж на икономиката ни за тази година до 1.9 на сто спрямо очакваните през март 2.1 процента.

За следващата - 2023 г., ЕК прогнозира икономическият растеж на страната ни да се забави до 2.3 на сто, докато БНБ очаква той да е само 1.7 на сто при 3.9% прогнозирани през март тази година.

Данните на ЕК показват, че Брюксел е повишила прогнозата си за икономическия растеж в страната ни за тази година и я е понижила значително за следващата. В пролетната си оценка ЕК залагаше на растеж на българската икономика с 2.1 процента през 2022 г. и 3.1 процента през следващата година.

БНБ пък значително е понижила прогнзите си за икономически растеж през тази и следващата година.

Очакванията за инфлацията

На фона на по-високите цени на електроенергията и хранителните стоки от ЕК очакват инфлацията в страната ни да се ускори до 12.5 процента през тази година, след което да се понижи до 6.8 на сто през 2023 г. През пролетта се залагаше на по-ниско равнище на показателя за тази и идната година - съответно 11.9 процента и 5 процента.

Прогнозата на БНБ е, че инфлацията по европейската методика т.нар хармонизиран индекс на потребителските цени, ще достигне 14.7 процента спрямо очакваните през март 9.6 процента. За 2023 г. централната банка прогнозира инфлация от 3.8 процента, а през 2024 г. - от 3.1 процента.

Растеж на българската икономика през 2022 г.

През първото тримесечие на тази година БВП на България е нараснал с 0.8 на сто на тримесечна основа, като всички компоненти на търсенето са допринесли за това увеличение, посочват от ЕК.

Според доклада причините за това са нарасналото частно потребление, което е било подкрепено от благоприятните условия на пазара на труда и рязкото повишаване на заплатите в частния сектор в началото на годината. Потребителското доверие се влошава от март тази година, което предполага по-ниско частно потребление през остатъка от годината, отбелязва ЕК.

Очакванията на Брюксел са износът на стоки и услуги от страната ни да нарасне през 2022 г., както заради стоковия експорт, така и заради туризма. Прилагането на Плана за възстановяване и устойчивост ще е основният двигател за ускорения растеж на инвестициите през тази и следващата година.

Възходящата корекция с 0.7 процентни пункта на оценката на Брюксел за растежа на реалния ни БВП през 2022 г. отразява основно силното възстановяване през първото тримесечие на годината.

Понижението на оценката за 2023 г. е обяснено с по-неблагоприятната външна среда и по-строгите условия за кредитиране, съчетани с по-слабия растеж на реалните заплати.

Значителното увеличение на заплатите през тази година ще доведе до по-нататъшно нарастване на цените, най-вече в нетърговския сектор. В условията на по-слабо кредитиране и коригирани инфлационни очаквания, заплатите през 2023 г. ще нарастват с по-умерен темп, което ще доведе до по-слаб растеж на потребителските цени, е отбелязано в доклада на ЕК.

mediapool.bg