Кламер БГ - Бизнес новини: БЕХ обмисля да иска дял от столичното парно срещу дълга му

БЕХ обмисля да иска дял от столичното парно срещу дълга му

Бизнес

|
Пет, 02 Юли 2021г. 13:35ч.
БЕХ обмисля да иска дял от столичното парно срещу дълга му

БЕХ обмисля да иска дял от столичното парно срещу дълга му

"Българският енергиен холдинг" сериозно обмисля да реши проблема с газовите дългове на столичното парно като придобие собственост срещу задълженията му. Това каза изпълнителният директор на държавната компания Валентин Николов пред Mediapool.

Изчаква се обаче докладът, финансиран безвъзмездно от Агенцията за търговия и развитие на САЩ, който трябва да препоръча мерки за оздравяването и модернизацията на "Топлофикация София", посочи Николов. Според него влизането на държавата с дял в топлоснабдителното дружество е единственият начин за уреждане на борчовете, а като акционер "Българският енергиен холдинг" (БЕХ) може да предложи инвестиционна програма за развитието на дружеството.

Общинската топлофикация дължи на БЕХ 760 млн. лв. по изкупени през годините дългове на парното за доставен газ от дъщерното на холдинга дружество "Булгаргаз", съобщи в началото на юни служебният енергиен министър Андрей Живков. Отделно е натрупаният от края на миналата година нов борч от близо 80 млн. лв. към газовия снабдител, които отново могат да станат обект на съдебни претенции от страна на "Булгаргаз".

БЕХ обаче смята да търси други варианти за решаване на вечната газова задлъжнялост и един от тях е влизане в капитала на топлофикацията на принципа "собственост срещу дълг". Какъв би могъл да е делът на държавния холдинг в дружеството при това положение не е ясно, още повече че до евентуална такава оферта от страна на държавата не е ясно на колко ще възлизат дълговете на общинското дружество. Освен това такъв ход трябва да бъде одобрен от Столичния общински съвет.

Ключови за решението на БЕХ как да подходи към събирането на вземанията си от топлофикацията ще са резултатите от анализа на американската компания Black&Veatch Management Consulting, която ще получи близо 1 млн. долара за проучване състоянието на столичното парно и разработването на пътна карта за оздравяването и развитието му. При подписването на споразумението стана ясно, че в следващите месеци предстоят визити на висококвалифицирани американски експерти в областта на инженеринга, финансите и правото. Кога обаче ще е готов анализът така и не стана ясно.

Всъщност, държавата в лицето на бившото Министерство на икономиката и енергетиката вече е притежавала дял в "Топлофикация София" и то мажоритарният. През 2009 г., докато кмет на София беше Бойко Борисов, общината прехвърли на ведомството 58 на сто от акциите на дружеството за погасяване на тогавашните му дългове към "Булгаргаз". За целта дори тогавашният кабинет на Сергей Станишев отпусна от държавния бюджет 250 млн. лв. на "Българския енергиен холдинг", който да уреди газовия дълг на топлофикацията.

Година по-късно обаче Министерският съвет под ръководството на Борисов, който вече бе премиер, реши, че Министерството на икономиката и енергетиката безвъзмездно ще прехвърли на Столичната община държавния дял, но кметството ще поеме и дълговете на топлофикацията от половин милиард лева.

През декември 2015 г. парното продължаваше да дължи 503 млн. лв. за доставен газ и Столичният общински съвет реши "Топлофикация София" да сключи споразумение с БЕХ за разсрочено плащане на този дълг в следващите 20 години. Общинската фирма дори получи право пет години да плаща само 3.25 процента лихва, за да се стабилизира.

Нищо подобно обаче не се случи, но времето си каза думата и финансовият отчет на БЕХ за 2020 г. сочи, че обезценка е изяла значителна част от дълговете на топлофикацията, която междувременно прибави към оня половин милиард лева борч още два за общо около 205 млн. лв. В края на 2020 г. нетните брутни задължения на общинското дружество от 733.8 млн. лв. са обезценени с 223.4 млн. лв. и са спаднали до 510.4 млн. лв.

Дали държавата отново ще се върне като собственик на столичното парно предстои да се види, но при оценката на евентуално нейно участие ще трябва да се вземе предвид и проектът за изграждане на инсталация за изгаряне на преработените битови отпадъци на столицата в RDF гориво. Търгът за строежа бе обявен през януари 2021 г. като по-голямата част от предвидените над 292 млн. лв. без ДДС са от еврофондовете. Около 177.6 млн. лв. Столичната община получава от оперативната програма "Околна среда", отделно тегли и заем до 67 млн. евро от Европейската инвестиционна банка.

Пет дружества, включително строителят на газопровода "Балкански поток" "Аркад", са подали оферти за участие в търга, но ценовите им предложения все още не са отворени.

mediapool.bg