Кламер БГ - Бизнес новини: Андрей Гюров не отговаря на критериите на Ива Митева за шеф на БНБ

Андрей Гюров не отговаря на критериите на Ива Митева за шеф на БНБ

Бизнес

|
Ср, 30 Март 2022г. 18:47ч.
Андрей Гюров не отговаря на критериите на Ива Митева за шеф на БНБ

Двамата кандидати за управител на БНБ - Андрей Гюров (вляво) и Любомир Каримански. Колаж: Mediapool

Кандидатът на "Продължаваме промяната" Андрей Гюров не отговаря на критериите на депутатката от "Има такъв народ" Ива Митева за управител на Българската народна банка (БНБ), стана ясно от нейно изказване пред Нова телевизия в сряда. В четвъртък бюджетната комисия ще проведе изслушване на двамата кандидати за високия пост – Андрей Гюров и Любомир Каримански от ИТН.

Думите на Ива Митева първоначално създадоха впечатление, че Гюров не отговаря на формалните изисквания на закона за професионален стаж. Оказа се обаче, че изискванията, за които говори депутатката, не са записани в закона, а са нейно лично мнение.

"Нашата кандидатура отговаря на всички изисквания на закона. Смятам, че когато се издига управител на БНБ, най-малко той трябва да отговаря на минималните изисквания, заложени в Закона за кредитните институции, за член на управителния съвет, на съвета на директорите и за прокурист в банка. Там е записано, че се изисква най-малко 5 години на ръководна длъжност в банка. Безспорно г-н Каримански отговаря на това условия. Г-н Гюров е бил само година и половина, и то на много ниска длъжност в една австрийска банка", посочи Митева.

Изискванията за заемане на длъжността управител на БНБ са изброени в закона за БНБ, а не в закона за кредитните институции (ЗКИ), за който говори Митева.

Според чл. 11 от закона за БНБ "за членове на управителния съвет се избират и назначават лица с високи нравствени качества, които са изтъкнати професионалисти в сферата на икономиката, финансите и банковото дело". Няма никакво изискване за 5-годишен стаж на ръководна позиция в банка – условие, което обаче е посочено в ЗКИ по отношение на изпълнителните директори на търговските банки.

По принцип назначаването на довчерашен директор на търговска банка за шеф на централната може да се разглежда и като проблем от гледна точка на възможен конфликт на лоялност. Още повече, че в България централната банка съвместява и функции по банков надзор, които в някои страни са изнесени в отделна институция.

Изказването на Митева се оказва отговор на постове във Фейсбук от последните дни, дискредитиращи кандидатурата на "финансовото острие" на Слави Трифонов Любомир Каримански. Повечето от тях препращат към пост на разследващата платформа Bird.bg, според която Каримански е работил в миналото в банки със спорна репутация.

Въпреки това депутатката смята, че партията й играе "честна игра" в надпреварата.

"Ние никога не сме казали нищо лошо за кандидата на "Продължаваме промяната". Не сме направили нито един коментар. Напротив. Играем честна игра и сме последователни", каза Митева.

Последователността на партията на Трифонов се изразявала в това, че имала кандидатура за управител на БНБ още от 46-ото Народно събрание. Всъщност Любомир Каримански обяви публично, че той е кандидатурата на ИТН за поста едва във финалния етап на втората провалена процедура за избор. Единственото, в което ИТН и самият Каримански бяха последователни от 46-ото Народно събрание досега, е, че в качеството си на председател на бюджетната комисия в парламента той инициира три процедури за избор на шеф на БНБ. Две от тях се провалиха, а сега тече третата.

Тя стартира официално в средата на март, когато ИТН с подкрепата на ГЕРБ, ДПС и "Възраждане" подкрепи процедурните правила в пленарна зала за спешен избор на управител и създаде повод за критики, че по въпроса има разцепление в коалицията. Впоследствие "Продължаваме промяната" потвърди съмненията, като номинира официално за поста шефа на парламентарната си група Андрей Гюров.

Според официалната биография на Любомир Каримански, внесена в Народното събрание, той е един от първите експерти, които внедряват картовите разплащания в България след промените през 1989 г. Повече от 10 години той участва в управлението на няколко търговски банки – Инвестбанк на Петя Славова, Търговска банка Д на Фуат Гювен, ДЗИ Банк (включително по времето на Емил Кюлев), ОББ, ТС Банк. Има и дългогодишен опит в Международния банков институт. Каримански е и преподавател в УНСС повече от 15 години.

Според биографията на Андрей Гюров, представена пред депутатите, той има над 15-годишен опит на експертни и ръководни длъжности в банкови институции в Европа и САЩ. От 2002 до 2008 г. работи като методолог и директор на отдел "Кредитен риск" в една от най-големите австрийски банки Volksbank AG. В последните 12 години Гюров е главен асистент в Американския университет в България, а през 2014 г. е декан на факултета по икономика на АУБ.

mediapool.bg