Кламер БГ - Бизнес новини: Американските ТЕЦ искат три месеца за анализ на офертата за разваляне на договорите им

Американските ТЕЦ искат три месеца за анализ на офертата за разваляне на договорите им

Бизнес

|
Пон, 19 Март 2018г. 18:36ч.
Американските ТЕЦ искат три месеца за анализ на офертата за разваляне на договорите им

Двете американски централи от комплекса "Марица изток" са поискали три месеца, за да се запознаят с предложената от Министерството на енергетиката методология за разваляне на дългосрочните им договори за изкупуване на ток. Това съобщи изпълнителният директор на "Българския енергиен холдинг" Петьо Иванов пред журналисти в понеделник.

"Има методология, която е одобрена принципно от Европейската комисия. Инвестициите се оценяват на каква стойност са, доколко са изплатени, предоставени на двете централи. Те си правят собствените анализи, поискали са необходимо време, в което да анализират това и съответно очакваме обратна връзка от тях. Всичко зависи кога те ще са готови със собствения анализ и доколко са приемливи параметрите, които са им предоставени от нашите консултанти", обясни той.

"Много е важно в добри партньорски отношения, каквито сме имали с колегите от американските централи, да се водят по един дипломатичен и икономически изгоден начин за двете страни тези преговори, за да бъде постигнат консенсус и за двете страни и естествено най-доброто за българските консуматори", допълни зам.-министърът на енергетиката Жечо Станков.

Миналия петък стана ясно, че държавата вече е отправила своето предложение за разваляне на 15-годишните договори с "Ей И Ес" и "КонтурГлобал" за изкупуване на техния ток на преференциални цени и методиката, по която да се изчислят невъзстановяемите за двете компании разходи и дължимата от държавата компенсация за предсрочното разтрогване на контрактите. Механизмът за обезщетението е одобрен от Европейската комисията ,която също изрази готовност да съдейства на българската държава в преговорите за прекратяване на договорите и извеждането на двете въглищни централи на свободния пазар.

В момента те произвеждат около 20 на сто от потреблението на ток в страната, по данни на Централното диспечерско управление, и през годините са сочени заедно с ВЕИ-централите като дежурните виновници за високите цени на електроенергията.

mediapool.bg