Кламер БГ - Бизнес новини: Дървопреработватели обещават да намалят производството си, за да има дърва за населението

Дървопреработватели обещават да намалят производството си, за да има дърва за населението

Бизнес

|
Вт, 23 Авг 2022г. 21:37ч.
Дървопреработватели обещават да намалят производството си, за да има дърва за населението

Дървопреработватели обещават да намалят производството си, за да има дърва за населението

Държавата е постигнала сделка с дървопреработвателните фирми. Тя предвижда за един месец дружествата да намалят потреблението си, за да може част от дървата, които принципно ползват, да отидат за огрев за енергийно бедните българи, обяви във вторник земеделският министър Явор Гечев.

През последните седмици стана ясно, че заради високите цени на газа все повече българи се пренасочват към дърва за огрев и именно това е една от причините да се наблюдава недостиг на пазара. Друга причина е голямото потребление на дървопреработвателните фирми особено след възстановяването на пазарните им позиции след пандемията.

Агроминистърът посочи пред БНТ, че още в сряда се очаква да бъде подписано споразумение със социалното ведомство, чрез което ще се получат данни кои и колко са енергийно бедните българи в страната.

Преди ден заместникът му Валентин Чамбов уточни, че годишно страната ни добива около 6.5-7 милиона плътни кубически метра дървесина, а изгаря около 3 милиона плътни кубически метра.

"Тази година сме добили 350 000 кубика повече в сравнение с предходната. Заради цените на енергоносителите и газовата криза обаче сега хората се презапасяват и се преориентират отново към традиционното гориво, дори на места, където това отопление не е било факт, а това предизвиква недостиг на пазара", каза Чамбов пред БНР.

Още в понеделник Чамбов загатна, че предстоят срещи с дървопреработвателните фирми с искане да намалят потреблението си.

"България има 3-4 големи фабрики, които поемат технологично дървесина и дърва за огрев и те биват преработвани в продукт. С две от фабриките вече са направени срещи, предстои такава среща с трета. Идеята е "да намалят потреблението на дърва за огрев – асортимент, който се ползва и в големите фабрики, не да бъдат вкарвани в заводите такива големи обеми, каквито в момента влизат, а да остане дървесината на пазара за местното население", каза той.

Бившият депутат от "Продължаваме промяната" Александър Дунчев коментира по-рано във фейсбук, че настоящото служебно правителство е сбъркало забраната. "Тя не трябва да е върху износа за трети страни, защото той и без това е пренебрежително нисък, а да се наложи върху сечта в защитени територии". Още преди седмица Явор Гечев обяви, че въвежда забрана върху износа на дърва за трети страни.

Пред БНТ Дунчев определи "забраната за износ на дърва" като популистка лъжа и посочи, че износът на дърва е едва 1%.

"Дано по-скоро горската система излезе от Министерство на земеделието, за да се управлява от почтени професионалисти, а не от марионетки и популисти. Защото 2021 г., когато в ИАГ ни накараха да съгласуваме същата забрана, с колегите първо направихме и публикувахме анализ на износа, какъвто сега няма. Спряхме забраната, а тогава износът на дърва бе 3%, а сега е паднал до 1%", посочи Дунчев. Той уточни, че данните му са от анализ на сайта "Свободна Европа".

"А дървесина в гората има и се добива на макс! Сечта в горите е на нивата от преди Ковид-кризата, просто търсенето е жестоко. И единственият шанс да се напълтят централните складове на горските стопанства бе да се приемат предложените от "Продължаваме промяната" и 100 родопски фирми мерки за спиране на добива "на корен" и порочните дългосрочни договори (при които цялата добита дървесина се предава още на корен на търговци, които я карат на този, който плаща най-много - фарбики, пелетарници, ТЕЦ на дърва). И вместо това се премине към отдаване на частния бизнес само на дърводобива, за да може после стопанствата да решават как продават добитата дървесина - колко да оставят в склада, колко да закарат на хората и колко да продадат на фабриките", посочи Дунчев.

mediapool.bg