Кламер БГ - Бизнес новини: Автоиндустрията "на плюс" въпреки Covid кризата

Автоиндустрията "на плюс" въпреки Covid кризата

Бизнес

|
Четв, 29 Окт 2020г. 19:12ч.
Автоиндустрията "на плюс" въпреки Covid кризата

Автоиндустрията в България, която произвежда основно компоненти за световни концерни, остава "на плюс" независимо от пандемията и икономическата криза. Компаниите заети в иновативни производства, свързани с електромобилите, дори може да регистрират и по-големи ръстове от 2019 г. Прогнозата направи в петък Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на "Аутомотив Клъстер България" и на Българска работодателска асоциация иновативни технологии (БРАИТ). Асоциацията обяви в четвъртък пред медиите, че напълно покрива критериите за членство в Националния съюз за тристранно сътрудничество, като брифингът бе свикан, след като през седмицата Асоциацията на индустриалния капитал в България излезе със становище, че БРАИТ не покрива критериите на тристранката. Разгоря се и спор около ролята на президента Росен Плевнелиев в управата на организацията.

На плюс в кризата

Пандемията и влошената икономическа ситуация се оказва, че не влияят или имат слабо отражение върху автомобилната индустрия.

"В аутомотив сектора няма да има нито една компания, която да завърши на загуба. Ще имат намалени резултати спрямо 2019-а година, но ще са на плюс. Отделно от това има компании, произвеждащи алуминиеви батерии за електрически автомобили или окалебяване, те ще завършат дори с по-добър ръст от миналата година", посочи Станиславов.

"Добрият резултат идва, защото са високотехнологични и произвеждат продукти на бъдещето", каза още Станиславов.

Приходи, по-големи от 2019 г. пък трупа т.нар. Gaming индустрия, на която явно пандемията и карантината се отразяват много добре и хората предпочитат да играят игри. Ръстът в приходите през тази година е 30-40%. От БРАИТ посочиха още, че одобряват проекта за държавен бюджет за 2021 година, защото в него има мерки за подкрепа на бизнеса.

Правителството да насърчава иновациите

На въпрос на Mediapool, ако се приеме хипотетично, че БРАИТ е приета в тристранката, то какви препоръки би дала на правителството, председателят й Иван Михайлов посочи - "насърчаване на инвестициите в сферата на иновации и подпомагане на иновативния бизнес, тъй като той генерира още по-голяма добавена стойност и придатък към БВП".

Михайлов припомни, че още през март са настоявали да не се пренасочват европари от програмите, осигуряващи свежи средства за инвестиции на бизнеса и да се създаде икономически съвет към правителството. Почти от всички оперативни програми обаче бяха пренасочени европари за субсидии във връзка с Covid-19.

Споровете

По повод твърдения на Асоциацията на индустриалния капитал в България, че БРАИТ не покрива изискванията за членство в тристранката, от хай-тек формацията посочиха, че категорично отговарят на всички условия. Водещ мотив на АИКБ бе, че БРИТ била регистрирана като НПО, а не като юридическо лице, както изисква Кодексът на труда (КТ).

"БРАИТ е наследник на асоциацията на бизнес клъстерите, която е учредена в далечната 2009 година. Тя е създадена като юридическо лице с нестопанска цел, както другите работодателски организации. През 2018 г. с изменение на КТ е създаден специален регистър на работодателските организации към Софийския градски съд и към съответния окръжен съд, където работодателската организация е учредена. Но в преходните и заключителните разпоредби е написано, че тази регистрация не се прилага по отношение на синдикални работодателски организации, които към влизането в сила на закона, имат това качество и съответно не сме предприели стъпки в тази посока", посочиха юристите на БРАИТ. Това била и причината АИКБ да не намира организацията във въпросния регистър.

В БРАИТ членуват над 1800 компании със 66 620 служители и с годишен оборот от 8.7 млрд. лв., което представлява 8.24 на сто от БВП на България, добави председателят й Иван Михайлов. В компаниите, членуващи в нея, работят над 70 хил. служители в 24 икономически сектора.

Спор около Плевнелиев

Още през седмицата се породи спор около членството на Росен Плевнелиев в БРАИТ. "По повод медийни спекулации с ролята в асоциацията на президента на България (2012-2017) Росен Плевнелиев, уточняваме, че той няма роля в управлението и взимането на решенията в БРАИТ. Всеизвестен факт е че той е почетен член на Управителния съвет на "Аутомотив Клъстър България", една от 28-те организации основатели на БРАИТ и Асоциацията на бизнес клъстерите в България", уточниха тогава оттам.

mediapool.bg