Кламер БГ - Бизнес новини: Авиокомпаниите се готвят отново да полетят

Авиокомпаниите се готвят отново да полетят

Бизнес

|
Четв, 21 Май 2020г. 15:27ч.
Авиокомпаниите се готвят отново да полетят

След безпрецедентните сътресения във въздушният транспорт авиокомпаниите са готови отново да полетят и разполагат с арсенал срещу Covid-19, който е ключът към рестартирането. Този арсенал трябва да бъде хармонизиран на световно равнище, за да се избегне работата на парче при вземането на мерки. Това каза главният изпълнителен директор на Международната асоциация за въздушен транспорт (IATA) Александър дьо Жуниак в интервю за Франс прес.

Един от ключовете към подновяването на полетите е процесът за контрол на пътниците, който трябва да е много стриктен, да възстанови доверието и да убеди правителствата да отменят процедурите за затваряне на граници, заяви шефът на агенцията, в която членуват 290 авиокомпании.

Напът сме да изградим нещо, което и сигурно, и позволява да работим по начин, който е жизненоважен за икономиката, подчерта Жуниак. Той отхвърля идеята да се блокират седалки, за да се осигури физическо дистанциране на борда.

Ако оставим свободни седалки, това няма да допринесе за по-голяма сигурност, нещо повече икономическият ефект от подобна стъпка ще е абсолютно катастрофален, тъй като ще трябва да се увеличат цените с от 50 до 100 процента, допълва Жуниак.

В момента организацията и големите държави търсят единен и хармонизиран подход за прилагане на системата за здравен контрол по целия свят във въздушния транспорт. Преговорите ще завършат до края на месеца, според шефа й.

Идеята е да се избегнат разнопосочните мерки за сигурност, които последваха атентатите на 11 септември, най-вече по контрола на пътниците, коментира Александър дьо Жуниак.

Декларация за здравното състояние при пристигане на летището, проверка на температурата, носене на маска на летището и в самолета, раздаване на предварително опакована храна, за да се ограничат контактите, дезинфекция на самолета, ограничаване на броя на ръчния багаж и ускорена доставка на багаж са все мерки, на които разчита да са координирани и съчетани с ефективни системи за филтриране на въздуха в самолетите, така че да се създаде антикоронавирус мрежа.

Между 80 и 90 процента от световната флотилия спряха да летят и въздушният трафик ще рестартира едва от юни, първо по вътрешните линии, след това по континенталните и накрая по междуконтиненталните, според IATA.

Организацията прогнозира, че равнището на въздушния трафик отпреди кризата ще бъде възстановено едва през 2023 година.

Досега само три или четири авиокомпании са фалирали, каза Александър дьо Жуниак, сред които е и "Върджин Острейлиа" (Virgin Australia).Десетки хиляди работни места обаче бяха съкратени.

Турският национален авиопревозвач "Търкиш еърлайнс" удължи периода на преустановяване на всички полети, който бе 28 май. В четвъртък компанията обяви, че няма да извършва вътрешни полети до 4 юни и международни полети до 10 юни. В кабините на самолетите няма да бъде допускан ръчен багаж, а вместо това той ще бъде чекиран заедно с другия багаж на летищата.

Нискотарифната британска авиокомпания "ИзиДжет" (easyJet) съобщи, че на 15 юни ще възобнови малък брой полети, а пътниците и екипажът ще трябва да носят маски при пътуването, предаде Ройтерс. Засега се предвижда да се пуснат само вътрешните й полети

във Великобритания и Франция, а по-късно ще бъдат добавени още дестинации.

Германската "Луфтханза", която бе силно ударена от спирането на полетите заради коронавируса, пък напредва в преговорите за получаване на 9 млрд. евро правителствена помощ под формата на придобиване от държавата на 20% в авиопревозвача, предаде Ройтерс.

Постигнато е споразумение, даващо на правителството две места в надзорния съвет, но то ще може да упражнява правата си на глас в изключителни случаи, като например да се защити компанията от придобиване.

Източници, участващи в преговорите, казаха, че правителственият икономически фонд за стабилизиране все още не е направил окончателно предложение, но ще го направи днес.

Планът включва заем от 3 милиарда евро от германската държавна банка за развитие (KfW) и конвертируеми облигации, които могат да бъдат заменени за допълнителен дял от 5 процента плюс една акция в случай на предложение да придобиване от трета страна.

mediapool.bg