Кламер БГ - Бизнес новини: АПИ прекрати поръчките за 100 млн. лв. за зимното чистене на пътищата

АПИ прекрати поръчките за 100 млн. лв. за зимното чистене на пътищата

Бизнес

|
Пон, 01 Ноем 2021г. 17:25ч.
АПИ прекрати поръчките за 100 млн. лв. за зимното чистене на пътищата

АПИ прекрати поръчките за 100 млн. лв. за зимното чистене на пътищата

Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ) прекрати обществените поръчки за зимно поддържане на 20 000 км републикански пътища плюс магистралите за близо 100 млн. лв. Това показа проверка на Mrdiapool в регистъра на обществените поръчки и профила на купувача на АПИ.

Причината за прекратяване на търговете е, че по част от обособените позиции не е имало нито една подадена оферта, по други е била само една, а по някои е била объркана документацията от страна на АПИ. Това става ясно от публикуваните решения за прекратяване на поръчките.

В същото време все още продължават преговорите за подписване на допълнителни споразумения с пътно-поддържащите фирми. Към момента все още няма подписано допълнително споразумение с нито една от фирмите, твърдят управители на пътни компании.

С актуализацията на бюджета служебното правителство осигури 100 млн. лв. за зимно почистване. В момента преговаряме и подготвяме споразумения с пътно-поддържащите фирми, като им предлагаме да продължат да правят зимното почистване, но ако някоя фирма не желае да го извършва, тъй като някои споделиха, че не им е изгодно, сме направили обществена поръчка и ще търсим нови кандидати, които да се заемат, каза регионалният министър арх. Виолета Комитова преди десетина дни.

Утешителното в тази ситуация е, че по данни на Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ) ноември ще е топъл, с по-високи температури от обичайните за сезона и сняг не се очаква.

Прекратените поръчки за зимно поддържане

След като през първата половина на октомври в планините заваля сняг, на 15 октомври АПИ обяви обществени поръчки за избор на фирми за зимно почистване в условията на спешност (процедура по чл.74 ал. 4 от ЗОП).

Обществените поръчки бяха седем - по една за всеки от 6-те региона плюс една за магистралите. Прогнозната им стойност е близо 100 млн. лв. с ДДС. Толкова пари бяха заложени при актуализацията на бюджета за зимно почистване.

Всяка една от поръчките бе разделена на обособени позиции - по една за територията на всяко областно пътно управление. Заложена е и прогнозна стойност за всяка позиция.

Срокът за подаване на оферти беше до 27 октомври, като предложенията трябваше да бъдат отворени на 29 октомври.

При отварянето на офертите става ясно, че за някои от обособените позиции не е имало нито едно подадено предложение. Това се отнася за областите Бургас, Велико Търново, Габрово, Разград, Русе, Силистра, Пловдив, Хасково, Варна, Търговище, Шумен, Благоевград и Смолян.

За други обособени позиции пък е имала само една постъпила оферта. Така е в областите Сливен, Стара Загора, Видин, Монтана, Ловеч, Плевен и Перник. Тъй като по този начин няма конкуренция между кандидатите поръчката е прекратена.

В три области - Ямбол, Враца и Кюстендил процедурата е прекратена, заради проблеми с тръжната документация. АПИ е пропуснала да посочи изискване за цена на извозване на отпадъци и изкопни работи.

Така всички обществени поръчки за зимно поддържане са прекратени.

Обжалване на процедурата

Освен това обществените поръчки за зимно почистване са обжалвани от двадесетина пътно-поддържащи фирми пред Комисията за защита на конкуренцията, показа проверка на Mediapool.

Аргументът им е, че не може при действащи договори да се правят нови обществени поръчки и да се възлага същата дейност. Въпреки това, за всеки случай, част от тях са подали и оферти по вече прекратените търгове от АПИ.

Към момента КЗК все още не се е произнесло по жалбите им.

Допълнителните споразумения

В момента ръководството на Министерството на регионалното развитие и благоустройството и АПИ водят преговори с всяко едно от обединенията за подписването на допълнителните споразумения.

Предложението на МРРБ е, че сега действащите договори ще са в сила до 30 април 2022 г., когато приключва зимния сезон. Договорите за пътно поддържане са 5- годишни и по-голямата част от тях изтичат през 2024 г. Причината за предсрочното прекратяване е, че по част от договорите е надхвърлена заложената прогнозна стойност.

Срещу предсрочното прекратяване на фирмите е обещано да получат дължимите от държавата средства за пътни ремонти и зимно поддържане. Към края на септември сумата беше достигнала около 930 млн. лв. Част от парите ще бъдат получени в края на годината, а остатъкът през 2022 г. Регионалният министър нееднократно заяви, че ще настоява в Бюджет 2022 да бъдат заложени 1.5 млрд. лв. за пътища. Към момента няма яснота дали това е заложено в държавния бюджет за догодина. По закон той трябваше да бъде внесен до 31 октомври в парламента, но поради липса на Народно събрание това не се случи.

mediapool.bg