Кламер БГ - Бизнес новини: Eнергийната сигурност събра експерти на индустрията и академията в Тексас (САЩ)

Eнергийната сигурност събра експерти на индустрията и академията в Тексас (САЩ)

Бизнес

|
Вт, 18 Окт 2022г. 09:20ч.
Eнергийната сигурност събра експерти на индустрията и академията в Тексас (САЩ)

Eнергийната сигурност събра експерти на индустрията и академията в Тексас (САЩ)

Eнергиен форум на тема: "Намиране на баланс между сигурност, достъпност и устойчивост", събра водещи преподаватели по геополитика, икономика и енергетика, както и ръководителите на големи петролни, газови, ВЕИ и други енергийни компании в кампуса на американския университет "TCU" във Форт Уорт (Тексас), за да представят визията си пред развитието на енергийния сектор в САЩ, Европа и в света. Eксперти и лидери от индустрията от цял свят присъстваха на конференцията в американското университетско градче, за да обсъдят решенията за осигуряване на надеждна, устойчива и икономически оправдана енергия. В дебатите участваха и представители на "Главболгарстрой".

На форума бе отбелязано, че сложната геополитическа обстановка, сушата в световен мащаб и липсата на достатъчно инвестиции в сектора, се отразяват на търсенето и предлагането на енергия в цял свят, което води до сериозни притеснения за наличието и достъпността на електроенергия в световен мащаб. Тази криза подчертава колко важна и крехка е енергийната сигурност, без която не може да се постигне устойчивост на сектора и която върви ръка за ръка с темата за енергийната бедност и достъпа до базова енергия.

Представителите на академията и индустрията се съгласиха, че енергийната тема в наши дни е изключително политизирана и е необходимо в спешен порядък да излезе от сферата на политическо влияние, за да може да се наложат разумни и устойчиви решения, които да помогнат за успокояването на сектора. В момента Европа и светът са в безпрецедентна енергийна война и глобална енергийна криза, а приближаващите зимни месеци поставят пред много европейци въпроса за реалния достъп до енергия и осигуряване на отопление и осветление за домакинствата, както и достъпа до базова производствена енергия за индустрията в Централна, Източна и дори Западна Европа.

Калин Пешов, член на Борда на Ralph Lowe Energy Institute към Тексаския университет "TCU", представи ситуацията в енергийния сектор в България и предизвикателствата, пред които са изправени енергийните пазари в Европа.

Той цитира данни за количествата природен газ, които се потребяват на годишна база в Европа, както и общият обем електриенергия, произвеждан от газ. Калин Пешов, анализира възможностите енергийния дефицит в Европа да бъде запълнен с енергия произведена от възобновяеми енергоизточници, малки атомни реактори, както и съхраняването на същата посредством водород и други алтернативни форми. "В ситуацията, в която сме изправени днес от водещо значение е темата за липсата на базова газова инфраструктура, включително приемни терминали за регазификация на втечнен природен газ (ВПГ), които да осигурят стабилни доставки на синьо гориво."

Дерек Вонг, вице-президент на компанията "Excelerate Energy Inc, допълни, че възможно решение в тази посока са т.нар. "Е-FIT".[1] ВПГ терминали, които са гъвкаво, компактно и лесно приложимо решение на проблема с инфраструктурата в Европа. По тази тема", представи дейностите, които извършва компанията му в инвестиране, изграждане и опериране на гъвкави терминали за ВПГ, които да гарантират сигурност на доставките за Европа.

"Ние сме партньор, който споделя рисковете заедно с вас, като финансира или внася собствен капитал в проектите, с които се ангажира." Компанията му " Excelerate Energy Inc." предоставя капитал за развитието на проекти. Тя разработва, проектира, изгражда и експлоатира ВПГ терминали, поемайки значителна част от риска и отговорността. "С E-FIT ние преодоляваме пропастта между доставчиците на втечнен природен газ и държавите, които искат да получат достъп до пазара на втечнен природен газ за своите нужди от газ" – казват още от компанията.

Говорителите бяха единодушни, че всички искат да потребяват зелена и устойчива енергия, но трябва да се намери начин това да се случи по разумен начин. Енергията от ВЕИ все по-трайно навлиза като сериозен енергиен източник, а щат като Оклахома има вече над 50% енергия от възобновяеми източници в микса си. Крейг Голдман, председател на комитета по "Енергийни ресурси" и Щатски представител на Тексас отбеляза, че до 2030 г. 85% от електроенергийния сектор в щата ще бъде декарбонизиран. Той разполага със 100 действащи газови електроцентрали, които се предвижда да се модернизират със системи за улавяне на въглеродни емисии. В противен случай цената на газа ще се превърне в непосилна за потребителите.

Джон Ди Дионато, вице-президент на компанията NextEra Energy Resources LLC, който отговаря за развитието и изпълнението на повече от 150 мащабни ВЕИ проекта в САЩ и Канада, отбеляза: "Само до преди няколко годни смятахме природният газ за вечното гориво, но ситуацията се променя динамично. Днес водородът като решение е много по-близо до пазара, отколкото някои експерти, инженери и икономисти смятат". Компанията му инвестира сериозни средства в R&D и в пилотни водородни проекти, като се занимава както с впръскване на водород в газовата мрежа, така и с налагането на мобилни решения за декарбонизиране на транспортния сектор. "Декарбонизацията на енергийния сектор поставя на масата проекти на стойност над 2 трилиона долара, които представляват огромна възможност и разбира се предизвикателство", каза Дионато и допълни, че компанията гледа напред към изпълнението на устойчиви и иновативни решения.

__________

[1] Excelerate Flexible Integrated Terminal (E-FIT)

mediapool.bg