Кламер БГ - Бизнес новини: БЕХ дава 55 млн. лв. на мината си под заплаха за стачка

БЕХ дава 55 млн. лв. на мината си под заплаха за стачка

Бизнес

|
Вт, 08 Септ 2020г. 16:36ч.
БЕХ дава 55 млн. лв. на мината си под заплаха за стачка

Под заплахата за миньорска стачка, която да се присъедини към антиправителствените протести, "Българският енергиен холдинг" (БЕХ) незабавно ще реши да отпусне заем от 55 млн. лв. на дъщерното си дружеството "Мини Марица Изток". Очакванията са по този начин то да може да изпълни ремонтната и инвестиционна си програма до края на годината, а с 5 млн. лв. от сумата да увеличи заплатите на работниците си от 1 октомври.

Новината съобщи министърът на енергетиката Теменужка Петкова след браншови съвет по минно дело, в който участваха КНСБ и КТ "Подкрепа" и който се състоя във ведомството след среща на профсъюзите с премиера Бойко Борисов в Банкя. На него е бил обсъден и проектът за енергийна стратегия на България до 2030 г. с хоризонт до 2050 г, към която синдикатите имат забележки, както и Зелената сделка на ЕК.

Във вторник предиобед представителите на двата синдиката отидоха да се видят с премиера в Министерски съвет, но тъй като той не беше там, го намериха в дома му в Банкя. След това, при срещата с Петкова, е взето решението, което ще "върже положението" в мините до края на годината, както се изрази лидерът на КНСБ Пламен Димитров.

От изявлението му стана ясно, че ако не бил този дългосрочен кредит, чиито лихви и условия тепърва ще бъдат изяснени, миньорите щели да излязат на стачка, което със сигурност не би се харесало на правителството, срещу което от два месеца има демонстрации с искане за оставка.

Интересен детайл е, че в хода на продължаващите два месеца антикорупционни протести с искания за оставка на правителството и главния прокурор, до момента двата големи синдиката не са подкрепили нито веднъж призивите на недоволните за национална стачка. Профсъюзите, както и работодателските организации остават лоялни на властта, което, очевидно, си има цена.

Проблемът с мините стана ясен още в края на август, когато синдикатите поискаха или заем от БЕХ, или да се повиши цената на въглищата, която не е променяна от 11 години. В противен случай те заплашваха със стачка. Сега те призоваха и да се освободи цената на въглищата и тя да следва тарифите на европейската организация на мините. В момента тарифата се определя от енергийния министър, но промяната й би се отразила върху цените на електроенергията както на свободния пазар, така и на регулирания, където са домакинствата.

"Ако не беше даден заемът, щяхме да активираме нашите стачни комитети", каза на пресконференция след браншовия съвет Александър Загоров от КТ "Подкрепа". По думите му решението за отпускането на заема ще преодолее липсата на перспектива, която се появила заради пандемията от коронавируса.

За какъв срок ще е заемът, ще има ли гратисен период и каква ще е лихвата, ще реши БЕХ на заседание още във вторник, обясни Петкова. Синдикатите пък казаха, че предстои да се реши какъв ще е процентът на вдигането на заплатите в държавната мина и принципът за увеличението им.

Пламен Димитров коментира, че

през 2020 г. държавните мини няма да могат да изпълнят годишния си бизнес план и добивът е около 20 млн. т, но догодина можело да се очаква той да стигне 23-24 млн. тона, което ще позволи на дружеството да започне да се издължава на компанията майка.

Към края на юни 2020 г. "Мини Марица Изток" е на загуба от 9.6 млн. лв. и с пасиви за 330 млн. лв., сочи финансовият отчет за периода. Дължи и 3.7 млн. лв. концесионна такса за въгледобива.на Министерството на енергетиката.

Нито министърът, нито представителите на синдикатите говориха за конкретни реформи във въгледобивното дружество, в което работят над 7200 души. Лидерът на КНСБ обаче заяви, че всеки от тях, както и от работещите във въглищните електроцентрали, трябва да запази работното си място – дори и да е под друга форма, както и заплатата си при трансформацията на въглищните райони, за която Брюксел отпуска 1.17 млрд. евро в следващите седем години.

КНСБ настоя също така енергийното ведомство да изработи бизнес план на "Мини Марица Изток" (ММИ) до 2025 г., докогато се очаква, че въглищните централи у нас ще могат да работят. След това влизат в сила нови пределно допустими норми за замърсяване на въздуха и от всички ТЕЦ у нас само американските "КонтурГлобал Марица Изток 3" и "Ей и Ес Гълъбово" имат шанс да ги покрият и то с допълнителни инвестиции.

"От 2025 г. всички знаем, че влизат жестоки екоизисквания за ТЕЦ и трябва да е ясно какви обеми въглища ще се използват", каза Димитров. Според него "най-сетне трябва да се посочи слонът в стаята, наречен тарифен дефицит, който е от няколко милиарда лева и е породен от политически решения". Затова синдикатите настояват цената на въглищата да стане пазарна, като може да се дават репери от европейския въглищен синдикат, а не да се определя от енергийния министър.

Лидерът на КНСБ каза още, че ще настоява през ММИ да минават всички проекти от териториалния план за старозагорския въглищен район, за които ЕК ще предоставя средства по Зелената сделка. "Дали ще се слънчеви панели, или завод за водород, проектите трябва да стават през държавните мини или през дъщерни дружества", заяви Пламен Димитров. Според него в тези проекти и изгражданите по тях нови обекти трябва да се даде собственост и на работниците от въгледобивното предприятие. "Няма да допуснем кражба от парите на ЕК за развитие на бъдещето на въглищните региони – независимо дали то ще е иновативно или ще е и традиционно", декларира той.

Според Петкова решението за отпускането на заема за мините ще им позволи да работят нормално и следващата година.

Тя за пореден път повтори, че въгледобивът и въглищните електроцентрали са във фокуса на правителствените политики

с хоризонт до 2050 г.

За пръв път на срещата, на синдикатите е била представен и проектът на дългоочакваната енергийна стратегия на България, която ще замени изтичащият в края на 2020 г. документ. В проекта е отредено подобаващо място на въглищния подотрасъл, стана ясно от думите на Петкова, но подробности не бяха дадени. Само Димитров посочи, че синдикатите имат забележки, които ще изпратят в свое становище и че проектодокументът има нужда от повече визия.

mediapool.bg