Кламер БГ - Бизнес новини: Чумата ликвидира една пета от свиневъдството у нас

Чумата ликвидира една пета от свиневъдството у нас

Бизнес

|
Вт, 10 Септ 2019г. 17:52ч.
Чумата ликвидира една пета от свиневъдството у нас

Африканската чума по свинете е ликвидирала една пета от сектор свиневъдство в страната. Това са над 131 000 умъртвени прасета с цел да се спре разпространението на заразата. Разходите за дезинфекция, загробване и плащане на обезщетения на стопанствата към момента възлизат на 23 млн. евро. Това съобщи министърът на земеделието Десислава Танева, която е домакин на провеждащата се в София 14-та годишна среща на постоянната група от експерти по Африканска чума по свинете в Европа. В нея участват земеделските министри на над 20 страни, еврокомисарят по здравеопазване и безопасност на храните Витянис Андрюкайтис и генералният директор на Световната организация по здравеопазване на животните (OIE) Моник Елоит.

Засегнатите страни от африканската чума по свинете в ЕС са 10, както и още 5 граничещи с тях – Русия, Беларус, Молдова, Сърбия и Северна Македония, посочи Андрюкайтис.

За разлика от предишното си посещение преди няколко месеца в София, когато критикува българските власти за предприетите мерки, сега Андрюкайтис даде висока оценка за тях и похвали министър Танева.

През май Витянис Андрюкайтис предупреди, че има риск страната ни да загуби цялото си свиневъдство, заради закъснели мерки за борба с болестта. Той каза още, че пикът на заразата е "брилянтен пример за това, че в България не е направено много, за да се избегне тази ситуация. Това се случи, защото някой е бил небрежен, не си е свършил работата както трябва и не е внимавал"

Днес Андрюкайтис заяви: "Горд съм, че министър Танева пое лидерството в тази инициатива, която е част от изготвянето на Глобална стратегия за контрол и изкореняване на африканската чума по свинете в световен мащаб. Оценявам мерките, които са предприети в България."

"Никога не съм критикувал българското правителство. Казах само, че ситуацията е тревожна... От самото начало българското правителство прави много за справяне със заразата", разясни изказването си от май еврокомисарят след напомняне какво е казал тогава.

Заразата е овладяване с непопулярни и драстични мерки

С днешна дата добрата новина е, че пикът на разпространението на заразата, срещу която няма лек и ваксина, е преминал. Вече близо месец - от 16 август, няма ново огнище на африканска чума по домашните свине, каза земеделският ни министър.

От началото на годината досега са регистрирани общо 35 огнища на африканска чума по домашните прасета. От тях 5 са през август, което е драстично намаление, отбеляза Десислава Танева.

"Това показва, че прилагането 100% на мерките за биосигурност вече дава резултат", отбеляза земеделският министър.

Засегнатите свинекомплекси са 7, две са фамилните ферми, а останалите 24 случая са в лични стопанства. Общо в тези три вида стопанства с цел предотвратяване на заразата са умъртвени 131 хиляди животни. Това представлява около една пета от сектор свиневъдство. Решенията къде и кои прасета да бъдат избити са били взети от Областните епизодични комисии.

Препоръката е била охранителната зона да бъде поне 20 км около свинекомплексите, но някои области превантивно са я увеличили до 30 км, например Варна. Други области, като Перник и Кюстендил например, са решили да бъдат избити всички домашни свине като превантивна мярка, въпреки че няма свинекомплекси в района и не е установена зараза, разясни Танева.

Тя увери, че има достатъчно средства да бъдат изплатени обещаните обезщетения от 300 лв. на стопанство за убити домашни прасета.

С две постановления правителството първо отпусна 3.7 млн. лв. за справяне с чумата, а след това и още 23 млн. лв.

За 2018 г. Европейският съюз е дал на България 1.4 млн. евро за предотвратяване на заразата. За тази година сме изпратили искане за възстановяване на 23 млн. евро, които са вложени в спешните мерки за спирането на заразата. От тях ЕК може да възстанови 75%, като половината от сумата се превежда авансово, разясни Танева.

Еврокомисарят: Поне 3-4 години ще са нужни за възстановяване на стопанствата

От изказването на Витянис Андрюкайтис стана ясно, че Европейската комисия не е давала указания за поголовно избиване на домашните прасета. Той обаче обясни, че решението е правилно с оглед опита в други страни с цел спиране на разпространението на болестта. За пример той даде Белгия и Чехия, където също е имало избиване на домашни прасета, а собствениците им след това са били обезщетени.

"В момента нямаме ваксина за справяне с африканската чума по свинете и е необходимо да се прилагат непопулярни мерки, въпреки че това е болезнено за хората", каза еврокомисарят.

"Поне три-четири години ще са нужни за да се намали значително размерът на заболяването и стопаните да могат да се върнат към обичайния си начин на живот", прогнозира Андрюкайтис.

Въвеждат се три нива на биосигурност на стопанствата

В края на септември ще са ясни новите мерки за биосигурност на фермите, които предстои да се въведат в България, каза земеделският министър.

Обсъжда се те да бъдат на три нива - за индустриалните комплекси, за фамилните ферми и за личните стопанства, каза Танева.

Планира се в къща, т.нар. заден двор, да не се отглеждат повече от 3 прасета (сега са до 5), като сред тях не може да има свиня за разплод.

Освен задължителната регистрация, чийто режим ще бъде облекчен, ще се изисква още прасетата да се гледат в кочина, да не се пускат свободно по двора или улицата, да има отделно място, където да се съхранява фуража, а стопанинът да влиза със специално облекло и ръкавици, разясни Танева.

Тя обеща и стопаните, чиито прасета бяха умъртвени, да получат подпомагане по Програмата за развитие на селските райони по мерки 6.3 за фамилните ферми и по 4.1 за големите свинекомплекси.

До края на септември 2020 г. няма да могат да се отглеждат домашни прасета, каза още Танева. Причината е, че лятото е пиков сезон за разпространение на африканската чума.

mediapool.bg