Кламер БГ - Бизнес новини: Промишлеността забави ръст през юли спрямо преди година

Промишлеността забави ръст през юли спрямо преди година

Бизнес

|
Вт, 08 Септ 2015г. 14:06ч.
Промишлеността забави ръст през юли спрямо преди година

Юли не е бил особено добър за българската икономика. Промишленото производство забавя ръста си на годишна база и намалява на месечна, строителството се свива, а търговията е била слаба. Това сочат данните на Националния статистически институт (НСИ) за юли, обявени във вторник.

В най-отпускарския месец, както отбеляза премиерът Бойко Борисов, българите са пътували и са се хранили по-малко. Започнали са да живеят и по-здравословно, защото са намалили цигарите и алкохола, сочат още данните.

Намаление се отчита както при производството на акцизни стоки – горива, тютюн и алкохол, така и при продажбата им. Затова навярно не са случайни и масираните проверки на бензиновите колонки, като за три дни бяха проверени над 2000.

Единственото отстъпление, което направи правителството, е по отношение на т.нар. ведомствени бензиностанции, които също трябваше да поставят измервателни уреди от 1 септември, но след протест на фермерите това беше отложено за края на октомври.

Добрата новина е, че расте производството на продукти с висока добавена стойност като електрически машини, метални изделия, части за автомобилната индустрия и химически продукти.

Промишлеността пада на месечна и забавя ръст на годишна база

След три поредни месеца на растеж индексът на промишленото производство през юли намалява с 0.7% на месечна база, но показва увеличение с 3.4% на годишна. Това обаче е забавяне на темпото спрямо юни, когато беше отчетен ръст от 5.8%. Това показват предварителни данни на НСИ за юли 2015 г.

На месечна база е отчетен спад в добивната промишленост (3%), в производството и разпределението на газ, електрическа и топлоенергия (0.9%) и в преработващата промишленост (0.4%).

По-значителен спад в преработващата промишленост се наблюдава при производството на хартия и картон и изделия от тях (6.9%), дървен материал и изделия от него, без мебели, (6.2%), производството на тютюневи изделия (5.2%), печатната дейност и възпроизвеждането на записани носители (4.1%).

Ръст на месечна база е регистриран при производството на химични продукти (8.4%), обработката на кожи, производството на обувки и изделия от обработени кожи без косъм (8.2%), производството на метални изделия, без машини и оборудване (5.4%), производството на мебели (4.5%).

На годишна база ръст е отчетен в добивната и в преработващата промишленост (3.6%), както и в производството и разпределението на газ, ток и топлоенергия (2.3%). По-значително увеличение в преработващата промишленост спрямо предходната година се наблюдава при производството на химични продукти (26.6%), електрически съоръжения (18%), автомобили, ремаркета и полуремаркета (16.7%), изделия от други неметални минерални суровини (13.2%).

В същото време на годишна база намалява производството на цигари (18.3%), превозни средства, без автомобили (16.1%), дървен материал и изделия от него, без мебели, (11.1%) и на основни метали (5.7%).

Инфраструктурното строителство на може да компенсира спада в жилищното

Индексът на строителната продукция, изчислен въз основа на сезонно изгладени данни, е с 0.3% по-нисък през юли спрямо предходния месец, а на годишна база спадът е с 0.2%, сочат сезонно изгладените данни на НСИ.

Основната причина е намаляването на сградното строителство, докато инфраструктурното расте. През последните години, след икономическата криза от 2008 г. насам, строителният бранш е силно зависим от европейските фондове, с които се строят магистрали, улици, пречиствателни станции, ВиК-мрежи и се обновяват публични сгради – детски градини, училища, университети и болници.

Въпреки края на предишният програмен период 2007-2013 г. юли се оказва по-слаб от юни 2015 г. и от юли 2014 г., сочат данните на НСИ.

Индексът на произведената строителна продукция през юли е под равнището от предходния месец, като продукцията от сградно строителство намалява с 1.5%, но инженерното отбелязва ръст от 0.9%.

На годишна база сградното строителство бележи спад от 8.6%,

докато при инфраструктурното е регистрирано увeличение от 9.3%.

Слаба търговия

Въпреки повишаващите се доходи на българите, търговията през юли е била слаба. Оборотът в търговията на дребно, без тази на автомобили и мотоциклети, намалява с 0.6% на месечна база и минимален ръст от 0.1% на годишна база.

Онлайн търговията е основният двигател на ръста на оборотите на дребно. От няколко години търговията чрез поръчки по пощата, телефона или интернет расте непрекъснато като през юли отбелязва увеличение с 2.2% на месечна и с 18.6% на годишна база.

Традиционно в летните месеци, когато се правят ремонти вкъщи, расте и търговията с битова техника, мебели и други стоки за дома, като отчетеното увеличение на месечна база е 1.6%, а на годишна – 13.2%.

На месечна база има ръст и при продажбите на дребно на текстил, облекло, обувки и кожени изделия с 1%, но на годишна намаляват с 5.1 на сто.

По-значително намаление е регистрирано при търговията на дребно с компютърна и комуникационна техника (3.2% на месечна и 3.3% на годишна база), с автомобилни горива и смазочни материали (1.4% на месечна и 3% на годишна база) и с хранителни стоки, напитки и тютюневи изделия (1% на месечна и 4.8% на годишна база) през юли спрямо предходния месец.

mediapool.bg